Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
KARABEDİR KÖYÜ
Afyon ilinin 110 km uzağında bulunan Dinar ilçesinin 16 km uzağında Denizli-Dinar-Çay-Konya karayolu üzerinde bulunan 50 hanelik güzel bir köy.2008 sayımına göre nüfusu 210 dur. Köyün yerleşimi genel olarak, yıllar önce 3km mesafedeki Akçaköy'den ayrılan 4 hanenin şu anki mevkiiye yerleşmesi sonucu köyün temelleri atılmıştır şeklinde olmakla birlikte..Bu konuda Tufan Gündüz’ün XV11 ve XV111.yüzyıllarda ...
Haber Tarihi : --  
Afyon ilinin 110 km uzağında bulunan Dinar ilçesinin 16 km uzağında Denizli-Dinar-Çay-Konya karayolu üzerinde bulunan 50 hanelik güzel bir köy.2008 sayımına göre nüfusu 210 dur.

Köyün yerleşimi genel olarak, yıllar önce 3km mesafedeki Akçaköy'den ayrılan 4 hanenin şu anki mevkiiye yerleşmesi sonucu köyün temelleri atılmıştır şeklinde olmakla birlikte..Bu konuda Tufan Gündüz’ün XV11 ve XV111.yüzyıllarda DANİŞMENDLİ TÜRKMENLERİ isimli kitabının 121 ve 122.sayfalarında 1694 yılında Aydın Evi Türkmenlerinin iskanı esnasında Selmanlı aşiretinden(Selmanlı aşireti Dulkadir ve Bozok Türkmenleri arasında kalabalık cemaatler halinde bulunan bir aşiret) Karahisar-ı Sahip sancağında GEYİKLER kazasına bağlı çok sayıda köyle birlikte KARA Bedirli köyüne de iskan yapıldığı anlatılmaktadır.

Dinar ilçesinin kuzey doğusunda bulunan köyde karasal iklim sürmekte olup kışları soğuk ve karlı yazları ise serindir.Köy yayla görünümündedir.Bitki örtüsü bozkırdır. Köyün kendine ait olan üç ayrı yerde ovası bulunur.Bu ovada susuz tarım yapılmaktadır. Merasının geniş olmasından dolayı hayvancılık köyün gelir kaynaklarındandır.Karabedir köyünün yoğurdu,kaymağı ve peyniri çevrede meşhurdur. Ortalama rakımı 950-1000m dir.
dinarhaberleri.com


Haberle İlgili Ziyaretçi Yorumları
Bu haberle ilgili henüz hiç ziyaretçi yorumu yazılmamıştır. İlk yorumu yapmak için lütfen buraya tıklayınız...
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Bölüme Ait Diğer Haberler