Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
Sütlaç Köyü
Sütlaç Köyü Dinar İlçesine bağlı Sütlaç köyü Afyonkarahisar - İzmir tren yolu üzerinde Dinar ilçe merkezine 23 km, Çivril ilçesine 33 km, Evciler ilçesine 13 km uzaklıktadır. Dinar ve Evciler ilçelerine hem karayolu hem de demiryolu ulaşımı varken Çivril’ e demiryolu ulaşımı iptal edilince sadece karayolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Köyümüzün yakın ...
Haber Tarihi : --  
Sütlaç Köyü


Dinar İlçesine bağlı Sütlaç köyü Afyonkarahisar - İzmir tren yolu üzerinde Dinar ilçe merkezine 23 km, Çivril ilçesine 33 km, Evciler ilçesine 13 km uzaklıktadır. Dinar ve Evciler ilçelerine hem karayolu hem de demiryolu ulaşımı varken Çivril’ e demiryolu ulaşımı iptal edilince sadece karayolu ile ulaşım sağlanmaktadır. Köyümüzün yakın komşuları Tekke, Duman, Yeşilhüyük, Avdan, Baraklı ve Bostancı köyleridir. Kuzeyde ise Irgıllı beldesi vardır.
Sütlaç Köyü Tarihi
Köyümüzün nerede ve ne zaman kimler tarafından kurulduğu kesin olarak bilinmemekle beraber bazı anlatımlar var. Bunlardan biri şöyle:
Yıllar önce Isparta –Burdur-Antalya taraflarından gelip kışı geçirmek üzere Aydın, Muğla gibi kışın ılıman geçtiği bölgelere giden (kışı geçirmek üzere) Teke Yöresi Yörükleri arkalarında binlerce koyun ve develeri ile bir mola verirler.Bu mola yeri tahminlere göre Büyük Menderes kıyıları yani şimdiki Yeşilhüyük ile Homa (Gümüşsu) arası bir yerdi.O zaman da oralarda bol bol pirinç ekilirmiş.Hayvanlardan elde ettikleri süt ve pirinci ateşte pişirerek sütlü aş yapıp karınlarını doyururlarmış.
Bu olay böyle yıllarca devam etmiş.Etmiş etmesine ama develerde bataklıktaki sivrisineklerden rahatsız oluyorlarmış.Gel zaman git zaman develerini de düşünen bu kervandakiler daha gerilere ,yukarılara yani Sütlaç Köyünün eski yeri olan iki tepe arasına gelip burada 8-10 tane çadır kurmuşlar böylece burada yerleşik bir düzene geçmeyi kararlaştırmışlar ve orada bir köy olmuşlar. Sütlü aş yaparak yeme alışkanlığı bu köyde de devam etmiş. Buraya bir gün 3-5 askerle bir komutan uğrar ,ya bir göreve giderken yada görevden dönerken bu askerlere orada çadır kuranlar sütlü aş pişirip verirler.Askerler bu aşı çok beğenirler,buradan her geçişte uğrayıp yiyelim derler.Giderlerken komutanları : buranın adı ne? diye sorar.Onlarda buranın adı falan yok derler.Yedikleri sütlü aşı beğendikleri için buranın adı Sütlaç olsun der.Böylece o yerleşim yerinin adı Sütlaç kalır.Sonraları buraya Burdurdan ,Çal'dan ve Çivrilin köylerinden aileler gelir,buraya çadır kurarak yerleşirler.Artık burada bir köy oluşmuştur.Örneğin Köydeki Döğer soyadının Burdurun Döğer köyünden geldiği söylenir.
Bu köyde küçük bir göl var. (Gerçi köylü o göle Koca Göl der ama) hayvanlarını buradan sulayarak,İçme suyunu da eski Köy Çeşmesi denilen yerden taşıyarak yıllarca Sütlaç Köyünün yeri burası olmuş.Köyün okulu,pazaryeri ve ulaşımı sağlayan demiryolu istasyonu ise 3 km uzakta yani sonra taşınacakları yerde.Köyün çocukları buraya yürüyerek okumaya gelir, haftada bir gün kurulan pazara alışverişe gelirler,o zamanlar köyde çok büyük bir pazar kurulur çevre köyler Sütlaç pazarına alışverişe gelirlermiş.Bu pazar benim çocukluğumda bile hala azalsa da devam ediyordu.
Sütlaç Köyü burada 1950’ li yılların sonuna kadar kalır. Sonra bakarlar ki tarlalarımız, okulumuz, istasyonumuz ve pazarımız aşağıda köye uzak, çoluk çocuk okul yolunda karda kışta rezil oluyor diye düşünmüşler ki 1955 yılından sonra göç başlamış.1962-1963 yılına kadar sürmüş, bazı aileler doğrudan Aydın, İncirliova ve İzmir gibi yerlere giderken bazıları da şimdiki yerlerine yani ekip biçtikleri tarlalarına ev yaparak yerleşmişler. Herkes tarlasının bir köşesine evini yapmış, gerisini ekip dikmiş. Bu yüzden köyümüz seyrek yerleşim olduğundan kalabalık gibi görünür uzaktan.2008 nüfüs sayımındaki nüfusu 377 dir.
(sutlackoyu.com)dan alıntı.
Haberle İlgili Ziyaretçi Yorumları

Sizleri İlgi Ve Alakayla Takip Ediyoruz.Ve Çok Başarılı Buluyoruz.Tüm Ekibinize Başarılar Dilleriz... ( 26-10-2017 / 19:20:51 )

Www.esenyurtsatilikdaire.com.t

Siteniz çok güzel sürekli sizleri takip etmekteyim.başarılarınızın devamını dillerim...
www.esenyurtsatilikdaire.com.tr ( 07-07-2017 / 07:26:10 )

Burcu Demir

Siteniz çok güzel hem içerik hemde tasarım olarak çok beğeniyorum ne kadar da farkli sektörlerde yer alsak sizi ilği ve beğeniyle takip ediyoruz başarılarınızın devamı dilleriz.
www.esenyurtsatilikdaire.com.tr ( 05-07-2017 / 20:45:08 )

Esenyurt Satılık Daire İlanlar

www.esenyurtsatilikdaire.net
Olarak Başarılar Dilleriz... ( 04-06-2017 / 10:27:25 )

Esenyurt Satılık Daire

http://www.sividolummakinasi.com ( 06-05-2017 / 14:42:47 )

Sıvı Dolum Makinasi

Siteniz Çok Güzel Ve Başarılı Tebrik Ederiz.
www.bursaotoekspertiz.com.tr ( 20-04-2017 / 13:42:28 )

Bursa Oto Ekspertiz

Merhabalar siteniz içerik bakımından çok güzel olmuş başarılarınızın devamını dileriz ( 15-12-2016 / 12:48:09 )

Esenyurtilan.com

Siteniz çok güzel olmuş başarılar dileriz.
www.akitainu.com.tr ( 14-12-2016 / 03:06:46 )

Akita Inu

Siteniz Çok Güzel Ve Başarılı İçeriği Tasarımı Görselliği Çok Güzel Başarılarınızın Devamını Dilerim...
www.esenyurtsatilikdaire.net ( 18-10-2016 / 03:33:23 )

Burcu Güneş
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Bölüme Ait Diğer Haberler