Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
DİNAR’DAKİ MİLLİ ANAYASA FORUMU’NDA TARTIŞMA ÇIKTI
Türkiye Genelinde Milli Anayasa Forumu adı altında yapılan 126. Toplantı Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesinde gerçekleşti
Haber Tarihi : 03-03-2013  
DİNAR’DAKİ MİLLİ ANAYASA FORUMU’NDA TARTIŞMA ÇIKTI
Türkiye Genelinde Milli Anayasa Forumu adı altında yapılan 126. Toplantı Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesinde gerçekleşti. Tunceli Milletvekili Kamer Genç Eski Devlet Bakanı ve Demokrat Parti Genel Başkan Yardımcısı Ufuk Söylemez ve İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bülent Esinoğlu’nun konuşmacı olarak katıldığı Milli Anayasa Forumu’nda İşçi Partisi ve Cumhuriyet Halk Partisi tartışması yaşandı. CHP Milletvekili Kamer Genç’in konuşmasının ardından CHP’yi muhalefet edememekle suçlayan İP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Esinoğlu’na CHP Dinar ilçe başkanı Mevlüt Er ve Dinar Türk Ocakları yetkilileri büyük tepki gösterdi. CHP Dinar İlçe Başkanı Mevlüt Er, Esinoğlu’na CHP’yi Milli Anayasa Forumunda eleştiremeyeceğini, toplantının Forum kurallarına uygu olarak yapılmasını gerektiğini söyledi. Dinar Türk Ocakları temsilcisi ise Dinar Milli Anayasa Forumu’na göndermiş olduğu çiçeği İP Genel Başkan Yardımcısı Bülent Esinoğlu’nun önünden alarak büyük tepki verdi.
Milli Anayasa Forumu adı altında düzenlenen toplantı da çıkan sözlü tartışmalar büyüyünce CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç, başka bir toplantıya yetişeceğini söyleyerek Forum’u terk etti.
Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesinde saat 15:30’da Park Ala Toplantı Salonunda başlayan ‘Milli Anayasa Forumu’ DP Genel Başkan Yardımcısı Ufuk Söylemez’in konuşmasıyla başladı. Söylemez konuşmasında, Medya ve Sivil Toplum ile Türkiye Cumhuriyeti’nin tüm değerlerine, Türk Silahlı Kuvvetlerine ve Misak-ı Milliye sınırlarına ihanet edildiğini kaydederek şunları söyledi, “Milli Anayasa Forumu parti gözetmeden gönüllü olarak bir araya gelinen Demokratik Kuva-i Milliye hareketidir. Bu öyle bir hareket ki, bizlere yağmur gibi talepler yağmakta. Doğudan batıya her yere gittik. Burada bulunan arkadaşlarımız işlerini güçlerini bırakarak buraya kadar geldiler. Pkk anayasasına hayır demek için destek verdiniz. 23 Nisan’a kadar Milli Anayasa Forumu devam edecek” dedi.
Genç: Mecliste Yeni Anayasaya Direneceğiz
CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç Afyonkarahisar’ın Dinar ilçesinde konuşmacı olarak katıldığı ‘Milli Anayasa Forumu’nda’ yeni Anayasa meclise geldiği taktirde sonuna kadar direneceklerini, “yeni anayasanın ya yapılamayacağını, ya da bu canın bedenden çıkacağını” söyledi. Kamer Genç konuşmasının devamında, Türkiye’nin çok büyük sıkıntılar içerisinde olduğunu, uzun süredir ülkeyi yöneten Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın ve Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün baştan beri rejimi değiştirmeyi kafalarına koyduklarını söyledi. 1923’ten beri Cumhuriyet düşmanlığının devam ettiğini ve Türkiye Cumhuriyeti’nin çökertilmeye çalıştığını vurgulayan CHP Milletvekili Genç, “Bütün düşmanlıkları Atatürk’e ve onun eserlerinedir. Orduyu çökerttiler, şimdi sıra eğitime geldi. Cahil ve eğitimsiz bir halk yaratılmaya çalışılıyor” şeklinde konuştu.
“2002 Yılında pkk Bitmişti”
2002 yılında AKP hükümeti başa gelmeden önce pkk nın bittiğini, Başbakan’ın ilk seçildiğinde Diyarbakır’a giderek, “Kürt Sorunu Vardır” demesinin Türkiye tarihinde ilk defa bir başbakanın böyle bir cümle kullandığını ifade eden Milletvekili Genç, Başbakan Tayyip Erdoğan ilk başa geldiğinde pkk bitme aşamasına gelmişti. Erdoğan Diyarbakır’a gitti ve kürt sorunu vardır diyen ilk siyasetçi olarak tarihe geçti. Bu gün yapılan en büyük ihanet askerdeki elektronik sistemin alınarak MİT’e verilmesi oldu. Dağın tepesindeki yere saldırının olması mümkün değildi. Ancak askerimizin elinden bu sistemin alınması bu saldırıların gerçekleşmesine neden oldu” dedi.
“Türkiye’de ve Afyon’da Çok Yer Satıldı”
Afyonkarahisar’da ve ülke genelinde KİT’lere ait bir çok yerin satıldığını kaydeden CHP Milletvekili Kamer Genç, Telekom’un 3 katrilyon hasılatı olan bir kurum olduğunu, Seydişehir Aliminyum Tesislerinin ise 7 Milyon Dolarlık bir yatırım olduğunu ve bu yatırımın da çok ucuza satıldığını söyledi. En büyük yolsuzlukların belediyelerde yapıldığını ancak denetimlerin yapılmaması üzerine bu yolsuzlukların gün yüzüne çıkmadığını söyleyen Genç, Ülkenin bu kadar diktatörce yönetilmemiş olduğunu iddia etti.
“Esinoğlu Konuşmaya Başladı, Olaylar Çıktı”
İşçi Partisi Genel Başkan Yardımcısı Bülent Esinoğlu Milli Anayasa Forumu’nda konuşmaya başlamasının ardından sözlü tartışmalar yaşandı. Esinoğlu CHP’yi muhalefet yapamamakla suçlayınca, salonda bulunan CHP İlçe Başkanı Ecz. Mevlüt Er:” Bu toplantının amacı milli anayasa toplantısıdır gündemi saptırmayın” diye tepki gösterdi. Ayrıca Dinar Türkocağı çiçeğini Bşk. Hasan Şimşek Geri aldı bu olay üzerine.Konuşmasına devam eden Esinoğlu tepkilere karşı, sağlam muhalefetin yapılamadığını, eğer yapılmış olsaydı bu gün burada olmayacaklarını ifade ederek, “Forumumuz, Atatürk’te birleştik slagonu ise başladı. Ancak Atatürk’ten kendileri rahatsız oldu. Dersim olayını herhalde biz gündeme getirmedik” dedi.

Haberle İlgili Ziyaretçi Yorumları
Bu haberle ilgili henüz hiç ziyaretçi yorumu yazılmamıştır. İlk yorumu yapmak için lütfen buraya tıklayınız...
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Bölüme Ait Diğer Haberler