Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
DİNAR FESTİVALİ-2011
Köşe Yazısı Tarihi : 06-07-2011       
Mehmet Tekin
guneydekultur@hotmail.com

( Dinar Yazıları )

6-9 Mayıs 2011 tarihlerinde Dinar’da II.Uluslarası Marsyas Kültür, Sanat ve Müzik Festivali etkinlikleri gerçekleştirildi. Birincisine katılamadığımız bu etkinliğe, belki Hıdırellezi bir kere daha yaşarız diye ümitle gittik ve baştan sona  izleme imkânı bulduk. Titiz ve fedakâr  çalışmaların ürünü olan festivalde herkesin elinden geleni yaptığını söyleyebilirim. Görmediğimiz aksaklıklar olmuşsa, bunlar ancak başlangıçta yapılan planlamalardan kaynaklanmış olabilir. Herşeyden önce, geçmişte toplantı yapılacak salonu bulunmayan Dinar’ın günümüzde  bu tür etkinliklere tahsis edilebilecek salonlarının  bulunmasının  bile başlı başına bir zenginlik olduğunu belirtmek gerekir.

Kanaatimce festivalin en iyi düşünülmüş etkinliklerinden biri, Güzel Sanatlar Liseleri öğrencilerine yönelik düzenlenen  flüt yarışmasıydı. Bu yarışmanın pek çok yetenekli genç için bir teşvik unsuru ve  yeteneklerin kendini göstermesi için bir fırsat ve ortam sağlayacağına şüphe yoktur. Bir diğer yarışma da klarinet yarışmasıydı.

Hava mevsime göre soğuk olduğu için programda bazı zorunlu değişiklikler yapılmıştı.. Havanın durumu belki coşkuyu da etkiledi. Pek çok etkinlik ve bunları izleyen pek çok kişi vardı, ama ortalıkta Hıdırellez  yoktu. Resim sergisi, konserler, mehter takımı gösterisi , dışardan gelmiş halk oyunları ekiplerinin gösterileri ve özellikle Dinar’ın halk oyunları ekiplerinin gösterileri çok güzel etkinliklerdi. Bunlardan Dinar okullarının ekipleri çok çok güzeldi ve büyük coşku yarattı, büyük alkış topladı. Hem çocukları, hem de öğretmenlerini  içtenlikle kutluyoruz.  Bunların yanında Halk Eğitim Merkezi’nin  yaşlılar grubundan oluşturduğu Dinar Halk oyunları ekibi seyredilmeye değerdi. Yaş ve sağlık sınırlamaları nedeniyle temposu gençlere göre düşük olan, ama olması gerektiği gibi vakur ve gösterişli bir şekilde  oynanan oyunlarda bütün figürlerin hakkı  verildi. Yöneticileri de oyuncuları da kutluyoruz. Gönül arzu eder ki gelecekte okullar arası 100-150 kişilik  karma gösteri ekipleri kurulsun, yetişkinlerden oluşan oyun ekiplerine daha çok kişi katılsın.

7 Mayıs günü  yapılan açılış töreni başında verilen  bir konferanstan sonra iki oturumdan oluşan ve 7 konuşmacının bildiri sunduğu sempozyum yapıldı. 8 Mayıs günü ise  “Dinar Halk Kültürü” konulu panel yapıldı, panele 5 konuşmacı katıldı. Panelin en çok ilgi çeken yönü,  o güne kadar adı duyulmamış olan halk şairi Süleyman Uysal’ın tanıtılması ve kendi ağzından şiirlerinin dinlenmesiydi. Bunun gibi, Servet Taşpınar’ın hatırlanması da büyük bir kadirşinaslık örneğiydi.

Sempozyumun Dinar’a kazandırdığı eser derseniz, “Dünden Bugüne Dinar’da Müzik” belgeselidir. Hakan Yılmaz, Servet Yaşar ve Yaşar Sağlam tarafından hazırlanan CD,  bu konuda bir ilktir ve Dinar müzik kültürü açısından çok değerlidir. Doç.Dr. Hüseyin Yaltrık’ın  1990 yılında yaptığı derlemelerden oluşan “Dinar Halk Müziği Derlemelerinden Örnekler” CD’si de bu konuda  yapılmış en güzel ve hayırlı işlerden  biridir. Bir diğer çalışma, sempozyumun geçen yılki oturumlarında sunulan bildirilerin kitabıdır. Bu da geleceğe bir belge olarak kalacaktır. Bu çalışmalara yaptığı öncülük ve sağladığı destekten dolayı  Belediye Başkanı Sayın Saffet Acar’ı yürekten kutluyorum. Bu arada  her yere yetişen, herşeye koşan  ama mizacı gereği sessiz figür gibi dolaşan Tuğrul Açıkkol’u anmadan geçmek olmaz.

Bir diğer konu Suçıkan’daki eski otel binasında açılan  Dinar Kent Müzesi’dir. Bu kadar çaba harcanmasına ve belediyenin her türlü desteği verdiğinin ifade edilmesine rağmen Mehmet Özalp hâlâ yalnızdı, hâlâ tek başına koşuşturuyordu. Belediye Başkanı kadar sevgili  Mehmet Özalp’e de teşekkür borçluyuz. Ama ne olur, buraya kadar gelmişken işi yarım bırakmayalım. Gerekli desteği vererek, sürekli ve sabit, ama liyakatli personel sağlayarak, özellikle de  yönetmeliğini hazırlayıp müzeyi  tescil ettirmek suretiyle resmileştirerek  bu işi tamamlayalım ve devamlı hale getirelim. Bu konuda istasyondaki Demiryolu Müzesi de Dinar için ayrı bir zenginliktir ve bu da gereği gibi değerlendirilmelidir. Bunlar birer başlangıçtır. Unutmayalım ki, her büyük yolculuk küçük bir adımla başlar. Kültür zenginliklerimizi gösterecek daha pek çok çalışma, yapılacak pek çok iş vardır ve bu alanda ilk adımlar atılmıştır. Önemli olan, devam edebilmektir..

Festivale emeği geçen herkesi tekrar kutluyor, seneye Hıdırellez’in de çağrılması dileğiyle bütün hemşehrilerime hayırlı işler, mutluluklar ve başarılar diliyorum.

Yazıyla İlgili Ziyaretçi Yorumları

aslen evciler liyim doğduğum yıl dinar ilçemiz olduğundan doğum yerim DİNAR yazılmış gururla dinarlıyım dinar a ne yapılsa azdır çünkü dinar medeniyetler beşiğidir büyük menderesin kaynağıdır akdeniz iç anadolu eğe illerinin kesiştiği noktdır festivallerle tanımı güzel olmakla müze ile daha iyi tanıtılmalıdır keşke turizm cilerin su çıkan mola yeri olsada her yönden gelenler mola esnasında müze yi gezme görme imkanı olsa sayın mehmet tekin hocamla hatay dörtyol yeniyurt ta görev esnasında tanıştım azim ve gayretinden dolayı teşekkürler yeni hıdrelles te buluşmak üzere Denizli den selam ve saygılar ( 08-12-2011 / 12:24:07 )

Ömer Emer

aslen dinarli bir vatandas olarak dinarimiz icin yapilan bütün güzel faaliyetleri tesvik ediyor ve tebrik ediyorum insaallah ileride dinarimizin daha güzel olacagina inaniyorum. ( 15-08-2011 / 23:35:07 )

Hafize Mutlu
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Yazarın Diğer Yazıları