Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
SURİYE OLAYI ÜZERİNE GÖRÜŞLER-12
Köşe Yazısı Tarihi : 08-10-2012       
Mehmet Tekin
guneydekultur@hotmail.com

( Dinar Yazıları )

SURİYE OLAYI ÜZERİNE GÖRÜŞLER-12

Mehmet TEKİN

Bu değerlendirmelerin yapılmasından sonra geçen sürede Suriye  uygulamalarından geri adım atmamıştır. Ülkede bir hükümet ve bir de muhalif gruplar vardır. Hepsi aynı ülkenin insanlarıdır. Suriyeli muhalifler dışarıda hükümet kurma hazırlıkları yaparken, Esad’ın tutumuna mukabil Türkiye bunlara ev sahipliği yapmış,  BM ve Arap Birliğinin çabaları sonucu Suriye’ye gözlemciler gönderilmesi kabul edilmiş, bunların Suriye’ye girişleri kabul ettirilmiş, ancak ne çatışmalar durmuş, ne de  bunların  çalışmaları için uygun güvenli ortam sağlanmıştır. Bu arada Suriye’de seçimler yapılmış, ama hamam eski hamam, tas eski tas olunca, ülkeden bakanlar, milletvekilleri ve subaylar da kaçmaya başlamıştır.

22.6.2012 tarihinde  Hatay açıklarında eğitim amaçlı  uçuş yapan silahsız bir Türk savaş uçağının uluslar arası hava sahasında Suriye tarafından düşürülmesi olayı iki ülke arasında gerginliğin iyice artmasına ve Türkiye’nin teyakkuz haline geçmesine, sınırda yığınak yaparak tedbirler almasına yol açmıştır. Bu durumda Suriye içinde de tansiyon yükselmiş, çok sayıda subay ve askerin de dahil olduğu binlerce Suriyeli Türkiye’ye sığınmış, Eylül 2012 ortalarında Türkiye’ye sığınan Suriyeli sayısı 85 bini, çatışmalarda öldürülen muhalif sayısı 30 bini  aşmıştır. Suriye uçak vurma konusunda  özür dileme yerine pişkin beyanlarda bulunmuş, Rusya yangına körükle gider gibi, Suriye’yi destekleyen açıklamalar yapmaktan geri kalmamıştır. Gerginliğin artması üzerine Avrupa ülkeleri Suriye konusunda sık toplantılar yapmaya, Suriye’ye uygulanan yaptırımları ağırlaştırmaya başlamıştır. Hedef bir müdahele veya Esad’ın yönetimden uzaklaştırılıp, ülkede bir uzlaşma ortamı sağlanarak ortak bir hükümet kurulmasını sağlamaktır. Ama kimse

Bu amaca ulaşmak için, önce Ağustos 2012’de, çıkarlarından başka hiç bir konuda birleşemeyen BM’nin çatısı altında bir toplantı yapıldı. Bunun ardından İran alternatif olarak Bağlantısızları  topladı, direksiyonu ele geçirme çabalarını sürdürdü.  Ama yine olumlu bir gelişme olmadı. Suriye’deki BM gözlemcilerinin hiçbir gelişmenin sağlanamadığı bu güvensiz ülkeden çekilmelerinin ardından, BM ve Arap Birliği temsilcisi Kofi Annan da, gelişme sağlanamamasına ve BM Güvenlik Konseyi’nin engelleyici tutumlarına tepki olarak görevden çekildi, yerine Cezayirli bir diplomat atandı. 

 

Yazıyla İlgili Ziyaretçi Yorumları
Bu haberle ilgili henüz hiç ziyaretçi yorumu yazılmamıştır. İlk yorumu yapmak için lütfen buraya tıklayınız...
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Yazarın Diğer Yazıları