Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
İSLAM’DA EVLAT EDİNME VAR MIDIR ?
Köşe Yazısı Tarihi : 10-04-2013       
İsmet Mere
ismet.mere@mynet.com

( Manevi Penceremiz )
İSLAM’DA EVLAT EDİNME VAR MIDIR ?

Dinimizde fakir, öksüz ve bakıma muhtaç çocukların bakımı,eğitimi ve terbiye edilmesi ; övülen, sevilen güzel bir harekettir. Bu durumda olan çocukları himayesine aldığında kendi çocuğuymuș gibi sevgi ve șefkat göstermeli, bakımını yüklenmelidir. Ancak kendi nüfusuna geçirerek çocuğun kendi soyadını, asıl kimliğini yok edip yeni bir kimlik kazandırılması caiz değildir. Nitekim bunun aksi bir durum ileride çocukların kendi kardeșleriyle veya kendi aile fertlerinden biriyle bilmeden evlenme riskini de barındırmaktadır.

İslâm öncesi araplarda evlad edinme âdeti vardı. Çocuk evlat edilince, evlad edinen ailenin öz çocuğu gibi bütün haklara sahip oluyordu. Hazreti Zeyd bin Hârise olayı konumuzu net bir șekilde açıklamaktadır : Hz. Hatice (Radiyallahü anhâ) Peygamberimiz (s.a.s.) ile evlendiğinde 30 veya 40 yașlarında bir dul bayan, Peygamberimiz de 25 yașında bir genç idi. Peygamberlik görevi ise kendisi 40 yașında iken geldi. İște daha peygamberlik gelmeden ve Hz. Peygamber ile evlenmeden önce Hz. Hatice validemiz, kendi yeğeni olan Hakim bin Hizâm’a, kendisi için bir köle satın almasını söylemiș, o da Șam’a gittiğinde Ukaz’daki köle pazarında rastladığı ve o sırada henüz sekiz yașında olan Zeyd bin Hârise’yi satın alıp getirmiști. Hazret-i Hatice de Rasulüllah (s.a.s.) ile evlendikten sonra Zeyd’i Rasûlüllah’a hediye etmiști. Zeyd’in babası ve amcası gelerek Zeyd’i geri almak istediklerinde Peygamberimiz O’nu gitmekte veya kalmakta serbest bırakmıș, o da Peygamberimizin yanında kalmayı tercih etmiști. Peygamberimiz de Zeyd’i âzâd edip evlad edinmiști. Bundan dolayı da araplar Zeyd’i hep Zeyd bin Muhammaed yani Muhammed’in oğlu Zeyd diye çağırıyorlardı. Evlilik yașına gelince de Peygamberimiz kendisi dünürlük yaparak Zeyd’i Zeynep binti Cahș ile evlendirmiști. Ama mutlu olamadılar ve ayrıldılar. Zâten Zeynep ve ailesi de bu evliliği arzu etmemiș, arada Hazret-i Peygamber olduğu için kabul etmișlerdi. Daha sonra da Ahzab Sûresinin dördüncü âyet-i ile eski bir arap âdeti olan evlâd edinme iși kaldırıldı. İlgili âyet-i kerîme șudur :

''...Allah evlâtlıklarınızı öz oğullarınız gibi tanımadı. Bunlar sizin dillerinize doladığınız boş sözlerdir. Allah gerçeği söylemektedir; doğru yola eriştiren O’dur" (Ahzâb, 33/4).

Çocuğun kimliğinin korunmasıyla ilgili de șu âyet-i kerîme nâzil oldu : ''Evlâtlıkları babalarına nisbet edin; bu, Allah katında en doğru olandır. Eğer babalarının kim olduğunu bilmiyorsanız bu takdirde onları din kardeşi ve dostlarınız olarak kabul edin. İçinizden kastederek yaptıklarınız bir yana, yanılmalarınızda size bir sorumluluk yoktur; Allah bağışlar ve merhamet eder " (Ahzâb sûresi,5. Âyet).

Abdullah b. Ömer de şöyle der: "Biz bu ayetler inmeden önce Zeyd b. Hârise'yi, "Zeyd bin Muhammed = Muhammed'in oğlu Zeyd" diye çağırırdık" .

Yukarıdaki âyet-i kerîme dikkate alındığında, bir başkasının çocuğu evlât edinildiğinde kendi öz çocuğuymuș gibi hak ve görevler meydana gelmez. Evlât edinilen çocuğun yeme-içme ve eğitim masrafları mecbûriyeti olmaz. Aralarında bir hısımlık doğmadığı için de evlenme engeli olmaz. Miras hukuku ișlemez. Ancak yazımızın ilk cümlesini burada tekrar etmekte fayda var :

Dinimizde fakir, öksüz ve bakıma muhtaç çocukların bakımı,eğitimi ve terbiye edilmesi ; övülen, sevilen güzel bir harekettir. Bu durumda olan çocukları himayesine aldığında kendi çocuğuymuș gibi sevgi ve șefkat göstermeli, bakımını yüklenmelidir.

Evlâd edinme ile süt kardeșliği konusunu birbirine karıștırmamak gerekir. Zira kendi öz annesi olmadığı halde bașka bir kadın tarafından süt emme yașında iken en az üç kere doyurucu șekilde emzirilmiș olan bir çocuk ile o emziren kadının çocukları arasında süt kardeșliği meydana gelir ve kendi aralarında evlenmeleri dinimizce haramdır.
Yazıyla İlgili Ziyaretçi Yorumları
Bu haberle ilgili henüz hiç ziyaretçi yorumu yazılmamıştır. İlk yorumu yapmak için lütfen buraya tıklayınız...
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Yazarın Diğer Yazıları