Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
“DİNAR ŞAİRİ MENDERES HOCA”
Köşe Yazısı Tarihi : 04-12-2013       
Mehmet Tekin
guneydekultur@hotmail.com

( Dinar Yazıları )

Dinar Belediyesi’nin yeni bir hizmeti:

 

                                 “DİNAR ŞAİRİ MENDERES HOCA”

 

            Dinar Belediyesi son yıllarda  ağırlık verdiği kültür etkinliklerine bir halka daha ekledi ve merhum Menderes Hoca’nın hayatını ve şiirlerini konu alan “Dinar Şairi Menderes Hoca” adlı kitabı yayınladı.

            Herhalde Mustafa Menderes Hoca’yı  (1901-1987) son tanıyan nesil biz olduk. Bizden önceki nesiller haydi  haydi tanır. Her nesil onu  her zaman  takım elbiseli, kıravatlı ve fötr şapkalı, zayıf, uzun boylu zarif  bir insan, sevilen, sayılan bir öğretmen olarak tanıdı.  Pek çok öğrenci Yeniyol İlkokulu’nun koridorlarında tanıdığı Hoca’yı bayramlarda mikrofon başında şiir okurken görünce  daha bir başka sevdi. Okulla ilgisi olmayan vatandaşların pek çoğu da onu bayramlardan tanıyordu.  Oğlu Ahmet sınıf arkadaşım olduğu için ben de onu kendime yakın hissediyor, diğer öğretmenlerden daha çok seviyordum.  Dönemin Başbakanının soyadı da Menderes’ti ve Mustafa Hoca gibi o da soyadını bizim Menderes’ten almıştı. Ama Mustafa Hoca yüzde yüz yerli malıydı ve sadece  bizim Menderes’ti. Hep öyle kaldı.

            Menderes Hoca başarılı bir öğretmen olmasının yanında aynı zamanda şairdi. Sohbetimiz sırasında bir mahlâs kullanıp kullanmadığını sorduğumda  “Ben  gönül adamıyım. Onun için kendime mahlâs olarak  ‘Gönül Adamı’nı seçtim” demiş, şiirlerinden örnekler okumuştu. Şiirler güzeldi, ama kendisi okurken  hissedilmeyen, ancak metin okunduğunda dikkati çeken vezin aksaklıkları  vardı. Onları birlikte değerlendirir, hikâyelerini de kaydederiz  ümidiyle sonraya bıraktık. Ama  1982 yılında ben Dinar’dan ayrılınca, yaz aylarında  tatile gelmeme rağmen  bu konuyla bir daha uğraşmak nasip olmadı, yıllar geçti, Hoca’nın vefat ettiğini öğrendik.  O çelebi gönüllü, coşkun yürekli Dinar âşığı, o çilekeş ve çalışkan öğretmen, o hatıralar yumağı bütün birikimini ebedi  aleme götürmüştü.

            Ben onun şiirlerinden vazgeçmemiştim. Her yıl Dinar’a  geldiğimde Ayhan Kalkan Bey’le gidip rahmetli Besim Salman ağabeyden soruyor, “kendisinin bilmediği, eşinin bilebileceği ve ona söyleyip mutlaka yardımcı olacağı” cevabını alıyorduk. Nihayet o da vefat etti. En son bundan 3-4 yıl önce  Ayhan Bey’le  bu defa Gülgün Hanım’a gittik. Gülgün Hanım, babasının defterlerinin tavan arasındaki eşyalar arasında bavulda olduğunu, geniş bir zamanda bakılabileceğini, yukarı çıkıp baktığında arayacağını ve bize haber vereceğini söyledi. Ondan sonra haber alamadık. Nihayet geçen yıl Yaşar Sağlam’dan defterlerin bulunduğunu ve kendilerinde olduğunu haberini aldım , çok sevindim. Ondan sonraki günlerde  şiirlerin değerlendirilebilmesi için Yaşar Sağlam’ın ve Raif Öztürk’ün harcadıkları çabalar kitapta  Raif Öztürk’ün yazısında ve  önsözde  ayrıntılı olarak  anlatıldığından o konuya girmeyi gereksiz görüyorum:  Gerekli adımlar atılmış, yorucu bir çalışma sonucunda eser hazırlanmış ve basılmıştır.

“DİNAR ŞAİRİ MENDERES HOCA”  adını taşıyan bu  eser, Uludağ Üniversitesi Eğitim Fakültesi Öğretim Üyesi Yrd.Doç.Dr. Erol Ogur  tarafından bilimsel yöntemle hazırlanmış ve  Dinar Belediyesi tarafından  Kasım 2013’te İzmir’de bastırılmıştır.  Kitap 319 sayfadan oluşmaktadır.  “Sunuş”, “Basından” ve “Önsöz” başlıklı yazıları izleyen I.Bölüm’de şairin hayatı, ve sanatı anlatıldıktan sonra şiirlerinin konu, şekil ve içerik yönlerinden incelemesine yer verilmiştir. II.Bölüm ise Menderes Hoca’nın şiirlere ayrılmıştır. Burada  “Toplumsal konulu şiirler”,  “Milli duyguyu dile getiren şiirler” ve “Bireysel  temalı şiirler” alt başlıkları altında 124 şiire yer verilmiş, gerek görülen yerlerde dipnotlar halinde açıklamalar konmuştur. Son bölümde  Hoca’nın el yazması şiir defterinin eski ve yeni yazı ile yazılmış sayfalarından örneklere ve  Hoca’nın aile albümünden seçilmiş fotoğraflara yer verilmiştir. 315-318. Sayfalar yazarın hayatına ve çalışmalarına, son sayfa ise  “Kaynaklar”a ayrılmıştır.

Daha önceki yazılarda da değindiğim gibi, bu kitap, zamanla Dinar’da daha ne cevherlerin bulunabileceğinin kanıtlarından biridir. Yeter ki inanılsın, aransın, çalışılsın; bunları bir “gören” olsun ve  değerlendirilmesini sağlasın. Bu inançla, bu çalışmalara sınırsız destek veren Dinar Belediye Başkanı Sayın Saffet Acar’ı, ömürlerinin büyük bir kısmını eğitime hizmetle geçiren ve şimdi de bütün çabalarını  Dinar kültürü ile ilgili araştırma ve  yayın çalışmalarına hasreden Yaşar Sağlam’a ve  Raif Öztürk’e ,  son olarak da, yorucu bir çalışma sonucunda  Menderes Hoca’nın ruhunu şâd edecek  böyle bir eseri hazırlayan Yrd. Doç Dr. Erol Ogur’a teşekkür ediyorum. Kitabın bütün okullarımıza ulaştırılacağına ve öğretmenlerimizin gereği gibi yararlanacağına olan inancımı ifade ediyor, bu vesile ile merhum Mustafa Menderes (Çağlaşan) Hocayı, muhterem eşini ve sevgili arkadaşım Ahmet’i  rahmetle anıyorum.

Yazıyla İlgili Ziyaretçi Yorumları
Bu haberle ilgili henüz hiç ziyaretçi yorumu yazılmamıştır. İlk yorumu yapmak için lütfen buraya tıklayınız...
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Yazarın Diğer Yazıları