Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
VİCDANLAR KOALİSYONU
Köşe Yazısı Tarihi : 15-07-2014       
Ersin Acar


( Konuk Yazar )

VİCDANLAR KOALİSYONU

Zulme dayalı saltanatına son verecek kurtarıcının geldiği haber verilince, Firavun, emir verdi; “Öldürün bütün yenidoğmuşları.”

Öldürdüler.

Yalnız, bilmedikleri bir şey vardı; İlahi irade karar verdiğinden, mukadderatı halk edecek (zulüm saltanatını yerle bir edecek) bir “Musa”yı sağ tutmasını da bilirdi.

Tuttu.

Bir milleti zulümden kurtardı, Musa, zalimi secde ettirdi.

Kadere bakın ki mazlumlar zalime döndü, bütün Musaları öldürüyor şimdi.

Filistin, yine, her zaman ki gibi yanıyor. Çocuğu, genci, yaşlısı, kadını erkeği ölüyor, ölüyor.

Masumlar ölüyor, vicdanlar susuyor.

Vicdanlar sustukça, kahir kahrediyor.

Gözler, bir Musa gözlüyor.

Evet, Filistin yine kaderiyle baş başa. Televizyondan, sosyal medyadan görüyoruz, her yerden ölüm fışkırıyor. Cesetler paramparça. Ölümünden güzeli olur ya bazen, Filistin’de güzel bir şey yok.

Hele çocuklar. Bizim bakmaya yüreğimizin elvermediği o küçücük, cansız bedenleri bir anne, bir baba kucaklıyor. Kolu yok, bacağı, kafası bazen…

Biz bakamıyoruz. O sarılıyor/kucaklıyor. “yavrum” diyor, muhtemelen “affet, koruyamadım seni, ölemedim de senin yerine…” (Çocuğu olanlar bilir)

Srebrenica katliamında 4 yaşında bir çocuk, ölmeden önce “Anne, askerler çocukları küçük kurşunlarla öldürürler değil mi?” diye soruyordu.

Rabbim, -maktulü ve mağduru- hangi ırk, din veya mezhepten olursa olsun bir çocuğa bunu düşündürten/yaşatan herkesi kahret.

Zulmün her türlüsünü, ama çocuğa uygulananını iki kere kahret.

Kendi çocuğumuzun dişi kanadığında dünya başımıza yıkılıyor da, Filistin de bir anne babanın çocuğunun kafatası parçalanırken sadece izliyoruz.

Bütün siyasi teorileri, ittifakları, dengeleri, ulusal-uluslar arası örgüt, birlik ve koalisyonları bir kenara bırakın, bize “vicdanlar koalisyonu” lazım.

 “Haksızlık karşısında susan, dilsiz şeytandır.” diyebilecek bir “vicdanlar koalisyonu.”

(Not: 1997 yapımı Hayat Güzeldir filmini izleyenler, günümüzle karşılaştırdıklarında bunun kötü bir şakadan ibaret olmasını umuyor.)

Yazıyla İlgili Ziyaretçi Yorumları

SADECE FİLİSTİN Mİ....KATLEDİLMEK İÇİN... TÜRK VE MÜSLÜMAN OLMAK YETERLİ.... ( 16-07-2014 / 13:19:33 )

Nihatkaraağaç
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Yazarın Diğer Yazıları