Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
GÜNDEMİN İZİNDE
Köşe Yazısı Tarihi : 18-08-2014       
Ersin Acar


( Konuk Yazar )

GÜNDEMİN İZİNDE

  1.  -Kabaca- Yüzde yetmişi muhafazakâr olan bir toplumun büyük çoğunluğunun değişim-beklentisin-e destek vermesi paradoksal bir durum. Yanlış değil ama izaha muhtaç. Daha önce de yazdığım gibi sosyolojik okumaları eksik siyasetin başarısız olması kaçınılmaz görünüyor. Epey zamandır birçok köşe yazarı toplumdaki bu dönüşümü dile getiriyor. Toplumun –çeşitli nedenlerle- politize olduğu gerçeğini yabana atmayalım. Toplum, eski toplum değil, “değer” olarak kabul ettiği şeylerin elinden alınma tehlikesi baş gösterdiğinde reaksiyon gösteriyor, boynunu büküp kaderine razı olmuyor, sahip çıkıyor. “Yeni” kavramının toplumda yarattığı heyecanı görmeden ve bu kavrama “Türkiye”, “orta sınıf” ve “çözüm” gibi kavram/olguları ekleyerek yapılmayan tahliller yetersiz, sığ, “dağdaki çoban”, “bağlamadan başka bir şey çalmayan”, “evlerine ateşler salsın” dozunda kalmaya mahkumdur. Son dönemde bir de “muhalefet” kavramının “yeni” kavramına eklenmesinden doğan bir –gerçek değil ama- beklenti eklendi. Ürünü zamanında hasat etmek ne kadar önemliyse toplumun beklentilerine zamanında cevap vermek de o kadar önemli ki bu beklentiye –kısmen de olsa- cevap verenler karlı çıktı.
  2. Dünyada din, ırk, mezhep birlikteliği gözetmeksizin insanlara ortak duygu ve direnme gücü kazandıran semboller iyidir. 1 Mayıs gibi mahiyeti ideolojiye kurban edilmiş, sol tandanslı olmayan halka soğuk, yabancı, devlete başkaldırı-kısmi anarşizm provası haline gelmiş bir gün yerine hem mazlumun direnişini hem demokrasiyi aynı anda sembolleyen Rabia Günü bana daha sıcak geliyor.
  3.  Siyasi literatürümüze “kardeşlik hukuku” diye bir kavram giriyor. Umarım bu kavram dürüstlük, adalet, samimiyet…vs in siyasetteki karşılığı olur.
  4.  Bazıları, gittiklerinde yeri doldurulamaz boşluklar bırakır. Futbolun beyefendisi, vicdanı Beşiktaş onursal başkanı Süleyman Seba vefat etti, başımız sağolsun.
  5. Sözün ustasından(Ahmet Altan) bir alıntı; “Yanımda kimse olmadığından değil yalnızlığım, yalnız olduğumu söyleyebileceğim kimse olmadığı için yalnızım.” Yalnızlık, edebiyatın vazgeçilmez teması. Bu konuda en iddialı cümle galiba Nietzsche’ye ait; “Ben yalnızlığın insan haliyim.”
  6.  –İyimser bir ifadeyle- Yerinde sayan bir şehirde yaşıyoruz.
  7. Bu arada okuduğum birkaç kitap var, en beğendiklerim; Can Dündar’ın Mehmet Ali Birand biyografisi(ki bunun yazısını büyük oranda hazırladım) ve Ergun Özbudun ile William Hale’in Türkiye’de İslamcılık, Demokrasi ve Liberalizm Akp Olayı adlı kitapları.
  8. Bu arada, Cem Küçük’ün medya yazılarını okumak büyük bir keyif.
Yazıyla İlgili Ziyaretçi Yorumları
Bu haberle ilgili henüz hiç ziyaretçi yorumu yazılmamıştır. İlk yorumu yapmak için lütfen buraya tıklayınız...
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Yazarın Diğer Yazıları