Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
İHANET ve BİAT
Köşe Yazısı Tarihi : 28-08-2014       
H. Fikri Ulusoy
fikriulusoy@gmail.com

( Uzak Bakış )

İHANET ve BİAT

 

İhanet, yaşadığı topraklarda kökü derinlere kadar uzanmayanlarda görülen süreğen bir hastalıktır. Kendinden başlayarak, başkalarını aldatmadır, aldattığını sanmaktır. Ama ne hikmetse ihanet edenin yakasını bir türlü olumsuzluktan, burnunu …tan, kokuşmuşluktan kurtaramadığı,ektiği kötülük tohumları kendisinin hasat ettiği,dünya metaının esiri yaptığı bir ritüeldir.

Biat ise güçlü olana, kökü nerde olduğu belli olmayan liderine, menfaat sağlamak için fırsat verenlere, şartsız olarak teslim olmak, hizmetine girmek ve buyruklarını kabul etmektir.

Yaşadığımız bölgede ihanet ve biat öncesi ve sonrası fark etmeden yüzyıllardan beri varlığını yitirmeden sürmektedir, bu gidişle de edep kaynağında nasibi olmayan, kökünü bu toprağın derinlerinde aramayan ve milletine gönülden bağlı olmayanlar içindevam edecektir.

İhanet ve biatın neden bu topraklarda, bölgede yaşayanlarda libas olduğunun nedenlerine inmek, nedenlerini düşünmekve cevapları üzerine kafa yormak gerekir.

Benim cevabım; bu topraklara gönülden, kökten bağlı olmayan, günü birlik düşünen, edep yoksunluğunda bulunanların, şahsiyetsizliğinin tabii bir ürünü olduğudur. Menfaat fukaralığından beslenirken, milletini devletini birçok çıkarın üstünde tutamayan, ülkü edinmeyenlerin zuhur eden davranışlarının eseri olduğudur.

Edep kaynağından nasip almayanların düştüğü çukurun adıdır.

Tek başına kalmaktan korkan, sürünün içinde yer almaktan önündekinin kıçına bakmaktan başka bir iş yapmayanların hezeyanıdır. Şahsi ahlaka sahip olmayanların, eleştiri yapmaktan korkan, muhalif olamayan, cesaret ahlakına da sahip olmayanların davranışıdır. Özgüveni olmayan cesaretsizlerin duruşudur. Yerli olduğu şüpheli asalakların hayat tarzıdır.

İhanet ve biat bireysel şahsiyete sahip olamamanın kendisidir.

İhanet, imanında ve vatanseverliğinde zafiyet gösteren düşkünlerin göstereceği zayıflıkken, biat etmek, şartsız, koşulsuz yanlışa yanlış doğruya doğru demeden emre itaatten başka bir şey düşünmeyenleri de şahsiyetsizliklerinin sonucudur.Liberaller gibi her şeyi mubah gören, bırakın yapsınlar anlayışı ile kula kulluk etmektir. Birey olarak şahsiyetli olamamaktır.

 

Kahramanı kadar haini de bol milletim bilmelidir ki. İnanan insanlar için acılar, haksızlıklar şahsiyetleri büyütür.Sağlam şahsiyetler tereddüt yaratmazlar.Makam ve mevkiler için kendilerini hiç satmazlar. Dün olduğu gibi bugün de yarın da dimdik durmaya devam ederler.

Yüreği vatanı, milleti için atan “Yusuflar baştan ayağa iffet olduktan, sonra Züleyhalar afet olsa ne yazar” .

Menfaatler, hırslarımızın zehirli yemişleridir. Her biri ayaklarımıza vurulan birer zincirdir. Onlarla Allah'a gidilemez. (N. Topçu)

Yazıyla İlgili Ziyaretçi Yorumları
Bu haberle ilgili henüz hiç ziyaretçi yorumu yazılmamıştır. İlk yorumu yapmak için lütfen buraya tıklayınız...
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Yazarın Diğer Yazıları