Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
TEMİZ BİR ÇEVRE İÇİN NELER YAPILABİLİR.
Köşe Yazısı Tarihi : 21-10-2014       
Yaşar Sağlam (Yönetici)
info@dinarhaberleri.com

( YORUM )

TEMİZ BİR ÇEVRE İÇİN NELER YAPILABİLİR.

Değerli Okurlarım;

Biliyorum bu yazı biraz gecikti.

“TEMİZ BİR ÇEVREDE YAŞAMAK DİNAR’LININ HAKKI DEĞİL Mİ?”  adıyla yazdığım yazıyla çevremizin nasıl kirletildiğinden bahsetmiştim.

Aynı yazıda Dinar’da temiz bir çevre için neler yapılabilir konusunu işleyeceğimi de belirtmiştim. Bu sözümü biraz geçte olsa yerine getiriyorum.

Değerli dostlarım;

Bu yazımda çevre konusunda olumlu davranışlar kazandırmada aile ve okullarda neler yapılmalıdır konusunu işleyeceğim.

Çevresini temiz tutmak insanların eğitimle kazanabileceği bir davranıştır. Eğitim ise herkesin bildiği gibi ailede başlar.

Eskilerin tabiri ile “ çocuk beşiğe düşer, eğitim ve terbiye başlar”. Bu düşünce bugün de geçerlidir. Alışkanlıklar iyi ve kötü davranışlar hep küçük yaşlarda edinilir.

O zaman çocukların iyi davranış ve alışkanlıklar kazanmasında ilk görev ailenindir.

Çevrenin temiz tutulması gibi olumlu davranışları çocuklar aile içinde görerek yaşayarak ve bilgi edinerek kazanacaktır.

Bugün pratik olarak ailelerimizin çocuklarına olumlu davranışlarda örnek olmaları onları bilgilendirmeleri  için öncelikle,  ailelerin bu konularda bilgi sahibi ve görevlerinin farkında olmaları gerekmektedir. Yani yapılacak ilk iş, yetişkinlerin eğitime alınmaları olmalıdır.

Yapılacak olanları sıralarsak;

 • Ailelerin, yetişkinlerin çevre konusunda bilgilendirilmeleri, bu konuda bilinç kazanmalarını sağlamaktır. Aynı sokakta yaşayan, aynı blokta yaşayan aile büyükleri ve yetişkinleri sohbet toplantılarıyla çevre konusunda bilgilendirilmeli, bilinç kazanmaları sağlanmalıdır. Bu görevde yerel yöneticiler, öğretmenler, muhtarlar, din görevlileri aktif olarak görev almalıdırlar.

 • Ailelere verilen bu eğitimin sokağa veya blok çevresine yansıtılması konusunda teşvikler yapılmalı, yarışmalar tertip edilerek, ödüller verilmelidir.

 • Ailede çocuklara çevre temizliği gibi olumlu bir davranışı kazandırmak için uygulanacak metot şematik olarak şöyledir.

   

  Açıklama: C:UsersOemDesktopalışkanlık kazanma.PNG

  Yani önce çevrenin ne olduğu, neden önemli olduğu ve nasıl temiz tutulacağı gibi konularda çocuklar aile büyüklerince bilgilendirilmelidir. Temiz bir çevre için neler yapılacağı hakkında kurallar anlaşılır şekilde izah edilmelidir.

  Bilgilendirme sonunda çocuk takip edilerek, kendisine çevre ile ilgili öğretilenlere uygun davranış gösterip göstermediği takip edilir.

  Geri bildirim aşamasında çocuğa çevreyi temiz tutma davranışına ne kadar uygun davranıp davranmadığı neleri doğru neleri yanlış yaptığı gibi takip sonuçları yer, zaman gösterilerek bildirilmelidir. Takipte olumlu görülen davranışları için çocuk ödüllendirilmelidir.  Bu ödül çocukta davranış pekiştirmesine neden olur.

  Bütün bu çalışmalara rağmen çocuk olumlu davranışı kazanmak konusunda direnç gösteriyorsa, işe tekrar baştan yani bilgilendirme basamağından başlamak gerekir.

  Bütün bu çalışmalarda yetişkinlerin kazandırmak istedikleri olumlu davranışlar konusunda (çevre temizliği) çocuklara güzel örnekler sunmaları gereklidir.

  Yetişkinlerin kendi yapmadıkları, uymadıkları kuralları çocuklardan istemek, beklemek gibi bir hataya düşmemeleri gerekir.

  Açıklama: C:UsersOemDesktopalış.PNG

 • Yukarıda bahsettiğim çalışmaların eğer çocuk öğrenci ise okul ortamında da aynen uygulanması gerekir. Öğrencilerin olumlu davranış kazanmaları konusunda okul aile işbirliği mutlaka gerekmektedir.

 • Okulda öğrencilerin kullandıkları alanları eşyaları temiz tutmaları halinde bu davranışı gösteren öğrenciler öğretmenlerce ödüllendirilmelidir.

 • Okullarda bu tür olumlu davranışlarıyla öne çıkan öğrenciler tüm öğrencilerin hatta mümkünse velilerinde katıldığı toplantılarda tebrik edilmeli ve ödüllendirilmelidir.

 • Ödül ve ceza at başı olmalıdır. Çevresini temiz tutan çocuk- öğrenci bu davranışı nedeniyle ailece veya okul tarafından nasıl ödüllendiriliyorsa, bunun aksine davranışta bulunan çocuk-öğrenci tüm çabalara rağmen bu olumsuzlukta ısrar ediyorsa mutlaka cezalandırılmalıdır.

 • Okullarda en temiz ve düzenli sınıf yarışmaları, okullar arasında da en temiz okul yarışmaları gibi yarışmalar yapılması ve bu yarışmalarda başarılı olan sınıf veya okulların ödüllendirilmesi öğrencilerde çevre bilincinin yerleştirilmesinde önemli olacaktır. (Halen okullarda uygulanan beyaz bayrak uygulaması önemli olmakla beraber bu konu genellikle okul yönetimi tarafından takip edilmektedir. Öğrencilerin temiz okul, beyaz bayrak uygulamalarından haberi bile olmamaktadır.)

  Saygılarımla…Devam edecek.

Yazıyla İlgili Ziyaretçi Yorumları
Bu haberle ilgili henüz hiç ziyaretçi yorumu yazılmamıştır. İlk yorumu yapmak için lütfen buraya tıklayınız...
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Yazarın Diğer Yazıları