Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
BİR ÇINAR GÖÇTÜ
Köşe Yazısı Tarihi : 12-03-2015       
Yaşar Sağlam (Yönetici)
info@dinarhaberleri.com

( YORUM )

Hayat akıp gidiyor. Bir bakıyorsun acı bir haber kapını çalıyor. Hiç ummadığın bir zaman ve hiç ummadığın birisinin ölüm haberiyle irkiliyorsun. Gecenin geç vakti veya sabahın erken saatinde çalan telefonlardan oldum olası korkarım.

Yine öyle oldu sabahın erken saatinde telefonum çaldı merakla açtım, karşımdaki ses;

“Hocam kusura bakma rahatsız ediyorum ama Mustafa amcamı kaybettik” Dedi.

Arayan Mustafa Akçay amcanın yeğeniydi. Biraz duraksadım ve arkasından ekledim.

“Ne zaman vefat etti, başınız sağ olsun, hasta mıydı ?”

Mustafa Akçay İlçemin yaşayan kültür kaynaklarından birisi, belki de en önemlisiydi. Haberi alınca kendisiyle ilk karşılaşmamı, sohbetlerimizi, yanık yanık üflediği kavalını, atalarından duyup bu günlere kadar defalarca anlattığı yaşanmış yörük hikayelerini, hikayelere yakılan ağıtları ve kaval havalarını düşündüm. Eyvah bir çınar daha göçtü dedim.

Sonra kendi kendimi teselli etmek bakımından, kendisiyle uzun süren sohbetleri kayıt altına almış olmamın rahatlığını hissettim. Hakkında yazdığım “ Dinar’ın Son Kaval Ustası Mustafa Akçay” isimli kitaba sığındım.

Ama gerçek tekti. Artık Mustafa Akçay yoktu. Bir daha onunla saatlerce oturup yanık sesiyle söylediği ağıtları dinleyemeyecektim. “Hadiy len” ünlemiyle başlayan ağıtlardan amcasının yaktığı “ECEL” ağıtı öksüz kalmıştı.

 “Yaşar dayım” diye söze başlayıp devamında her anlatışında mutlaka bazı eklemeler değişiklikler yaptığı “DELİ MULLA” ağıtı da artık öksüzdü.

Hayatı boyunca yaşadığı sıkıntıları, hayat mücadelesine şaşıp kaldığım Mustafa Akçay amcam artık yoktu.

Mustafa Akçay her sohbetinde bahis vefat etmiş olan eşine geldiğinde, mutlaka eşinden hayırla bahseder. Kendisine ne kadar destek verdiğini anlatır. Önce sesi titremeye başlar ve sohbeti gözyaşlarıyla bitirirdi.

“Yaşar dayım, bir bahar gelsin, bir davar alıp bizim yaylaya çıkalım arkadaşları da alalım, şöyle güzel güzel sohbetler edelim. Kaval çalıp ağıtlar okuyalım.” Derdi.

Baharlar gelecek, yaylalara çıkılacak, türküler söylenecek, ama ben artık Mustafa Akçay amcam olmadan sohbetlerin, ağıtların ve kaval sesinin de  öksüz olacağını biliyorum.

Allahtan Mustafa Akçay amcam için rahmetler, diliyorum.

Saygılarımla.11.03.2015

Yazıyla İlgili Ziyaretçi Yorumları

Değerlerimizi genelde hayatını kaybedince önem kazanır, ancak Yaşar Sağlam hocamız sayesinde an azından Mustafa Akçay değerimiz sağlığında tanıma fırsatımız olmuştur. Bu nedenle Yaşar hocamıza teşekkürler ediyorum.İyi ki varsınız. ( 15-03-2015 / 16:52:09 )

Ramazan Tekeli

Öncelikle basiniz sagolsun Allah rahmet eylesin hocam ne mutlu ki yasarken siz üstadimizin kayitlariyla bu kültürun medeniyetin diger kusaklara aktarilmasina vesile olmussunuz Allah razi olsun ( 15-03-2015 / 03:54:37 )

Mustafa Tiryaki

Sayın hocam, başınız sağ, mekanı cennet olsun. Uzun zamandır yeni yazılarınızı bekliyorduk, keşke böyle bir yazıya neden olacak bu üzücü olay olmasaydı. Selamlar... ( 14-03-2015 / 21:40:31 )

Ersin Acar

Sayin Hocam Mustafa amcanin vefati sizi cok etkilemis ki duygularinizi dile getirmissiniz gercekten insan sevdiklerini yitirince bir yanlizlik duygusuna kapiliyor. Mekani Cennet Olsun. ( 13-03-2015 / 17:37:54 )

Tevfik Yildiz
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Yazarın Diğer Yazıları