Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
(SUÇIKAN ŞİİR GÜNLERİ) ARAŞTIRMACI YAZAR MEHMET TEKİN’DEN DOSTLARINA
Köşe Yazısı Tarihi : 29-07-2015       
Raif Öztürk


( Menderesin Kaynağından )

(SUÇIKAN ŞİİR GÜNLERİ) ARAŞTIRMACI YAZAR MEHMET TEKİN’DEN DOSTLARINA

Dinar Yazarlar ve Şairler Kültür Derneği’nin düzenlediği ve Dinar Belediye Başkanı Sayın Saffet Acar’ın belediye olarak desteklediği “ Suçıkan Şiir Günleri” 23-24 Temmuz 2015 tarihlerinde iki gönül dostuna; Eğitimci Şair ve öğretmenimiz İdris Alev ile Eğitimci Araştırmacı yazar değerli dostumuz ve ağabeyimiz Mehmet Tekin Bey’e saygı gecesi olarak yapıldı.

Şiir gecemiz yerel basında yeterince yer aldı. Ancak ben gecede konuşma yapan gönül dostlarımız İdris Alev ile Sayın Mehmet Tekin Beylerin konuşmalarının da kadirşinas Dinarlı hemşehrilerime ulaşmasını istiyorum. Bu yüzden bugün köşemi Sayın Mehmet Tekin Bey’e veriyor ve konuşmasını yayınlıyorum.

Sayın Başkan, aziz dostlar, değerli arkadaşlarım,

Sözlerime bu güzel toplantıyı düzenleyen, buluşmamıza zemin hazırlayan değerli dostlarıma ve teşriflerinizden dolayı sizlere teşekkür ederek başlıyorum.

Bu tür toplantılar dostların buluşması, hemdert olanların tanış olması  için çok güzel fırsatlardır. Bu bakımdan, kıymetinin bilinmesi ve iyi değerlendirilmesi gerekir.

Bu toplantılara renk katan, hayat veren saz ve söz ustalarının kıymeti hiçbir şeyle ölçülemez. Onları her zaman el üstünde tutmak zorundayız. Çünkü onlar olmadan gönül tellerimiz ses vermez.

Burada şimdi yeri değil ama, her sene geldiğimde “yeter artık, biraz da buraları yaz” diye laf çarpan dostlarıma küçük bir selamla cevap vermek istiyorum. Onlar lütfen son otuz sene içinde yazılmış ve bir benzeri olmayan yazılarımdan oluşan “Dinar Yazıları”nı okusunlar, yine de diyecekleri varsa o zaman görüşürüz. Tabii burada, her biri bir ilk olan o yazıların bir araya gelip kitap olarak basılmasına vesile olan Yaşar Sağlam’ın değerli çabalarını anmadan geçemeyiz.

Dinar’ın kültür hayatı gerçekten geçmişle kıyaslanamayacak kadar zenginleşti. Tabii bu kolay olmadı. Bu günlere gelinceye kadar bu sürece başta Ayhan Kalkan, Mehmet Özalp, Raif Öztürk ve Yaşar Sağlam olmak üzere pek çok hemşehrimiz çalışmaları ve kitapları ile büyük katkılar sağladılar. Bunlar bizim için hazine değerindedir. En önemlisi, Sayın Belediye Başkanımızın bu konulara sağladığı sınırsız destektir. Hepsini yürekten kutluyor, teşekkür ediyorum.

 

Ayrıca, gerek Dinar dışından gelen, gerekse buradan katılan ve her biri birer pırlanta olan mangal yürekli şairlerimizi, yazarlarımızı içtenlikle selamlıyorum. Dilerim daha sık karşılaşır, hasret gideririz.

 

Bu vesileyle, aynı törenin iki gecesini paylaştığımız sevgili öğretmenim İdris Alev’i burada uzun ömürler dileyerek bir kere daha kutluyor, aynı şekilde, İdris Beyle birlikte kendilerine kitap ithaf ettiğim aziz hocam Necdet Gürcan’ı sevgi ve saygıyla hatırlamayı bir borç biliyor, ellerinden öpüyorum. Yine, saygıdeğer şair ağabeyimiz Nedret Gürcan Beyi de hasretle anarak gönülden selamlıyor, sağlık ve afiyetler diliyorum. Böyle bir toplantıyı düşünen Dinar Şairler, Yazarlar ve Kültür Derneği’nin yüce gönüllü yöneticilerini  en içten, en güzel teşekkürlerle selamlıyorum.

 

Son olarak, kalbi iyilik ve güzelliklerle dolu olduğu için bu tür güzel etkinlikleri sonuna kadar destekleyen Belediye Başkanımız Saffet Acar Bey’e ve bu güzel toplantıyı onurlandırdığınız için sizlere teşekkürler ediyor, hepinizi saygıyla selamlıyorum. Sağolun, varolun.

24.7.2015

Araştırmacı Yazar Mehmet TEKİN

Yazıyla İlgili Ziyaretçi Yorumları

Syn.Hocam Raif ÖZTÜRK;Yazınızla ilgili yorum yapacak kelimeler bulamıyorum.Sizde iyi biliyorsunuz ki üstadımız Mehmet Tekin Bey göreve geldiği ilköğretim müfettişliğinden tutunda Afyon Kültür müdürlüğü ve diğer görevlerinde bizlere daima destek olan ve bize verdeği bilgiler ışığında çalışmalar yaptık.Özellikle ben öyle yaptım.Kendisi beni yönlendirdi bir iki kitapçıkla kalmamamı araştırmalara devam etmemi söyleyerek sen hazırla elinde dursun birgün olur bu işe gönül veren biri çıkıp kitapları yayınlar dedi ve dediği doğru çıktı.Bakın bugün 18.kitabım çıkamaya hazır Allah onun dedği gibi bize öyle bir belediye başkanı verdi ki tüm kitaplarımızı yayınladı ve okuyuculara ilgililere ücretsiz dağıttı.Hem yazarın adını hemde Dinar'ın adını duyurdu.Ben önce M.Tekin hocama ve sonra Başkanımız Saffet Acar'a tekrar tekrar teşekkür eder saygılar sunarım.AK. ( 01-08-2015 / 09:30:59 )

Ayhan Kalkan
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Yazarın Diğer Yazıları