Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
(HAYATIN İÇİNDEN) DİNAR’IN DOSTU, DİNARLININ HEMŞEHRİSİ ÖĞRETMENİM İDRİS ALEV
Köşe Yazısı Tarihi : 04-08-2015       
Cengiz TEKEKAYA


( Anılarda Yaşamak )

(HAYATIN İÇİNDEN) DİNAR’IN DOSTU, DİNARLININ HEMŞEHRİSİ ÖĞRETMENİM İDRİS ALEV

 

1937 yılında Bilecik İli, Söğüt ilçesi, Küre köyünde dünyaya geldi. İlkokulu köyünde, ilköğretmen okulunu Arifiye’de okuduktan sonra, Balıkesir Necatibey Eğitim Enstitüsünü kazandı ve bu okuldan Türkçe öğretmeni olarak mezun oldu. Maden işçisi olan babası, ailesi, hatta köyü Onunla hep gurur duydu.

Memleketin çeşitli yerlerinde öğretmenlik yaptıktan sonra, 1963 yılında asker dönüşü Dinar Ortaokuluna Türkçe öğretmeni olarak atandı.

26 yaşında idealist ve genç bir öğretmen olarak geldiği Dinar’da ağır başlılığı, sakinliği, iyi giyinmesi, konuşması, öğrencilerle sevgiye ve saygıya dayalı iletişimi ile hem öğrencilerin, hem de Dinarlının dikkatini çekti.

Az konuşan, öz konuşan, yerinde konuşan, doğru ve etkileyici konuşan; öğrencilerine değer veren eğitimci kişiliği ile tüm öğrencilerin ve öğretmen arkadaşlarının sevgi ve saygısını kazandı.

Yumak yumak büyüyen ve okul bahçesinden şehre taşan bu sevgi ve saygı duygusu onun Dinar’ı, Dinarlının da onu sevmesine; sevginin ötesinde bir model görmesine sebep oldu.

İdris Alev bizden biriydi. Bizim halkımızın değerline, mevki ve statüsü ne olursa olsun bizim insanımıza saygılıydı. Bu yüzden o Dinar’ı, Dinar onu ölçüsüz sevdi ve benimsedi.

İdris Alev, kendisini Dinar’a bağlayan çok sevdiği dostları tayin olup gittikçe kendinden bir şeyler kaybetti. Hele can dostu Muharrem Çopan’ın Dinar’dan ayrılışı, O’nu çok üzdü. Sanki kolunun birini kaybetmişti. Fakat Dinar sevgisi, Dinarlıların gösterdiği saygı ve ilgi kendisini çabuk toparlamasına sebep oldu. Bir yanını hep eksik hissetse de yine eskisi gibi esnaf arkadaşlarını ziyaret etti, büyük kabul gördü. Ve yine avcı dostlarıyla Dinar’ın tüm dağlarını, ovalarını gezmeye başladı. Köylülerle merhabalaştı, çaylarını, ayranlarını işti, sohbetlerine ortak oldu.

Hocamız Akdağ’ı, Kumaları, Söğüt dağlarını; Çöl Ovasını, Dombay Ovasını, Dinar Ovasını adım adım gezdikçe Dinar’ı Dinarlılardan çok daha iyi tanıdı. Dinarı yaylası, ovası ve yayla buğdayı gibi içten özlü, insanlarını tanıdıkça o Dinar’ı, Dinar onu BENİMSEDİ.

 Dinarla, İdris Alev bir bütün iki parçası, bir sevdanın adı oldu. Nitekim Dinar’da 22 yıl hizmetten sonra 1985 yılında emekli oldu. Ancak Dinar’dan ayrılamadı, Dinar’a yerleşti ve Dinarlıların hemşehrisi oldu.  Kadirşinas Belediye Başkanımız Saffet Acar Bey de Dinar Sevdalısı hocamıza hemşehrilik beratı vererek, onun Dinarlılığını tescil etti.

İdris Alev, demek, sevgi, saygı ve hassas bir ruh demektir. Çok kibar, nazik olan hocamız hiçbir kimseyi kırmamaya özen gösterir. Çok hassastır, kelebek kanadı kadar zarif olan ruhunun da incitilmesini hiç istemez.

         Hocamız Dinar sevgisine; avcı dostlarıyla gezdiği yaylaların, ovaların; gördüğü turna ve sunaların; hepsinden öte Dinar’ın anayasası olan Kerem havalarının tutkusunu da ekleyerek yazdığı şiirlerde de bu ince ruhunu ve Dinar sevdasını gösterdi.

Dinar’dan ayrılmayan ve onun gönül şehri olan bu kentte kurduğu dostlukları katmerleştirerek artıran değerli Hocamın şairlik yönünü ne biz öğrencileri ne de halktan kimse bilmedi. Kitabını bastırıp halka ücretsiz dağıttıktan sonra; onun şairliğini de kimse yadırgamadı. Ben… Ben… Demeyen ve nefsini öne çıkarmayı hiç sevmeyen; böyle toprak gönüllü, mütevazı ve ince ruhlu bir insana elbette şairlik en çok yakışan şey olmalıydı.

Eğitimciliği dışında yaşamını dağlarda, yaylalarda bizim insanımız ve bizim değerlerimizle iç içe geçiren Muhterem İdris Alev Öğretmenimin şiir kitabına “Dağlardan Yaylalara//Turnalardan Sunalara” ismini vermesi de çok anlamlıydı.

İdris Alev Dinarı hep sevdi, örnek kişiliği ile hepimize model oldu. Biz öğrencileri ve Kadirşinas Dinar HALKI da onu hep sevecek ve adını Dinar’da HEP yaşatacaktır.

Kendisine tüm öğrencilerinin ve tüm hemşehrilerimin sevgi ve saygısını iletiyor, sağlıklı ömürler, nice şiirli güzel günler diliyorum…

Saygılarımla…

                                                                    Cengiz TEKEKAYA

Yazıyla İlgili Ziyaretçi Yorumları

Hayatımın her anında, insanlığı ve öğrettikleri pusulamız olan sevgili öğretmenimizin dinarda olduğuna çok sevindim.
Bizler devlet işlerinden emekli olduktan sonra başka şehirlere yerleşmiş kişileriz. Kendisine ve ailesine uzun ömürler dilerim.
Cengiz bey,
Varsa irtibat telefonu veya e-mail adresi iletebilirseniz sevinirim.

6 Edebiyat sınıfı,1977 mezunuyum. ( 10-04-2017 / 01:44:32 )

İsa Özgen

Beni 1979 yılına öğrencilik yıllarıma götürüp Türkçe öğretmenim İdris Alev'I hatırlamama vesile olduğunuz için teşekkür ederim kişiliğimde silinmez izler bıraktı.Ayrıca hala Dinar'da olmasına sevindim.vasıtanızla kendilerine uzun ömürler diliyor ellerinden öpüyorum. ( 17-01-2017 / 23:30:30 )

Rahmi Çetin

İdris Alev ve muharrem çolpan hocamın ellerinden öpüyorum.
Bizlere kazandırdıkları değerler için teşekkürlerimi sunuyorum.
Bu vesile ile 84 dinar lisesi mezunlarına emeği geçen tüm öğretmenlerime şükranlarımı sunarım. ( 13-08-2016 / 10:21:08 )

Seydi Mehmet Kula

sayın hocam benim liseden öğretmenimdi kendisini saygı ve özlemle selamlıyorum ( 16-11-2015 / 17:55:18 )

Tuncay Kurd
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Yazarın Diğer Yazıları