Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI
Köşe Yazısı Tarihi : 11-08-2015       
Ersin Acar


( Konuk Yazar )

2015-2016 EĞİTİM ÖĞRETİM YILI

Birçok açıdan ilklere sahne olacak, yeni bir eğitim-öğretim yılı arifesindeyiz. Öncelikle bu eğitim-öğretim yılının hepimize hayırlı olmasını diliyorum. İlçemizdeki birçok okul bu yıl, sene ortası ve sonunda 8. Sınıflara uygulanan ortak sınavlara hazırlık sürecini, dershaneler meselesine de bağlı olarak, erken başlattı. Bunda, yine farklı etkenlerin yanında, öğretmen ve öğrencilerdeki yüksek motivasyon düzeyinin etkisinin olduğu çok açık. Bakanlık, yaptığı düzenlemelerle, minimal düzeyde de rekabeti öğretim sürecinin içerisine dâhil etti. Okullar arası, branşlar arası ve öğretmenler arası yarış artık işimizin doğal bir parçası haline geldi. Öyle ki, artık ortak sınav dersi öğretmenleri kendi sınavlarının yapıldığı gün büyük bir merak ve heyecanla sınıflarının durumunu kontrol edip bir mukayese süreci başlatıyor. Bu yıl ki motivasyon yüksekliğinin bir sebebi de, 8. Sınıflar düzeyinde, okullar arası başarı düzeyinin birbirine daha yakın olması ve denk bir yarışın bizleri bekliyor olması. Bu yıl ortak sınavlara girecek kuşak, değişen eğitim öğretim sisteminin yani 4+4+4’ün ilk kuşağı. O dönem yaşanan kısmi kargaşa ve uygulanan adrese dayalı kayıt sisteminin böyle bir tablo oluşumunu sağladığını söyleyebiliriz. Bugün karşı karşıya olduğumuz tablo, bundan 4 yıl önce yani yeni sistemin ilk uygulandığı yıl da aşağı yukarı benzer bir görünüm sergiliyordu. Çok iyi hatırlıyorum, yeni uygulanan sistemin ilk nesli, yani ilk kez ikinci kademeye geçen 5. Sınıfların(bu yılın 8.sınıfları) girdikleri ilk deneme sınavında, genel ortalamaya bakıldığında, Sermaye Piyasası Kurulu YBO birinci olmuştu. Sonrasında yapılan deneme sınavlarında dereceler sürekli el değiştirmekle birlikte denk mücadele günümüze kadar devam etti. Aynı süreçte başarılı jenerasyonlar yakalayan İmam Hatip Orta Okulu, Fatih Orta Okulu ve Atatürk YBO’nun da yarışın içinde olduğunu ve buna bağlı olarak bu yıl ki ortak sınavlarda hiçbir okulun ipi göğüslemesinin sürpriz olmayacağını söyleyebiliriz.

Denk mücadeleyi somutlaştırmak adına bir istatistik çalışması yaptığımızda şöyle bir tablo ile karşılaşıyoruz(karşılaştırmanın nesnel olması adına, geçen yılki 7.sınıfların katıldığı “Sade” deneme sınavlarında birinci olan okula 5, ikinci olan okula 4…şeklinde devam eden bir puanlama yaptığımızda):

Ş.P.U.Ç. Selçuk Gürdal Ortaokulu ve ilçemizdeki bir diğer okul 26’şar puanla ilk sırayı paylaşırken hemen ardından 18,14 ve 6 puanla diğer okulların takibini sürdürdüğünü, yapılan altı deneme sınavında üç farklı okulun birincilik derecesine ulaştığını görüyoruz.

Bu verilere okulların yaz dönemi hazırlık kursları, yüksek motivasyon düzeyleri gibi farklı etkenleri de eklediğimiz de yarışın ortada olduğu, hiçbir okulun birinciliğinin sürpriz olmayacağı ve zorlu/keyifli bir hazırlık/mücadele döneminin bizleri beklediği sonucuna ulaşabiliriz.

Böylesi zorlu bir dönemde Ş.P.U. Selçuk Gürdal Ortaokulu olarak biz de ekstra önlemler almanın ve ekstra çaba göstermenin zorunluluğunun farkında ve bilincindeyiz. Bu bağlamda çalışmalarımızı geçen yıldan başlatarak, bu yıl ki standart öğretim sürecini nasıl daha zengin ve verimli hale getirebileceğimizin planlamasını yaptık ve bu plan çerçevesinde aşama aşama gerekli uygulamaları devreye soktuk. Ana hatalarıyla, projemizi;

  • Öğrenci ve veli eğitimi

  • Öğrencilerin bire bir takibi

  • Öğretim süreci ve denetiminin okul dışında da devam etmesi

  • Düzenli bir ölçme-değerlendirme ve geri dönüt mekanizmasının kurulması

  • Topyekûn, planlı ve programlı çalışma şeklinde özetleyebiliriz. Muhtemelen tüm okullarda yapılan bu uygulamalara dair, farklı olarak biz, tüm bu uygulamaları tek bir çatı altında toplayarak sistemli bir hale getirmeyi hedefliyoruz.

Şimdiye kadar yazdıklarım bu yıl sınava girecek öğrencilerimizin akademik başarı düzeylerine dönük değerlendirmeleri kapsıyor olsa da eğitim-öğretim sürecinin bundan ibaret ve bu kadar dar kapsamlı bir faaliyet olmadığının, tabii ki, farkındayız. Bizler, felsefesi olan ve bir ekol yaratan bir eğitim-öğretim sürecini inşa etme sorumluluğunu taşıyoruz. Bana göre, “’İnsan’ merkezli akademik başarı” şeklinde ifade edilebilecek bu felsefeye dair  ‘niyet’ anlamında hiçbir sıkıntının olmadığına emin olmakla birlikte restore edilmesi gereken alanların ‘kapsam’ ve ‘dil’ olduğunu düşünüyorum. Ufku genişleterek büyük resme odaklanmanın, yapıcı bir dille tamamlandığı takdirde birçok problemin kendiliğinden çözüleceği umudunu taşıyorum. Bu konuda söylenecek çok şey var ama ne yeri, ne zamanı. Şimdilik, bu konuyu, girişten –gelişmeyi atlayarak- sonuca “ülkenin geleceğini yetiştirdiğimizi unutmadan, bizden daha başarılı kurumların ülkenin daha aydınlık ve mutlu yarınlarını inşa etmede bir tuğla fazla koyduğunu, hele ki ülkemizin yaşadığı kâbus dolu şu günlerde, düşünmenin tesellisini yaşamalıyız.” şeklinde bağlamakla; bu yazıyı oluşturulmasını arzuladığım yeni teamüllerin ilk adımı kabul ettiğimi belirtmekle; tüm okulların birbirine başarı dileyebileceği, yılsonunda da birbirini tebrik edebileceği bir yıl geçirmeyi umduğumu belirtmekle ve şimdiden tüm okullara başarı dileklerimi sunmakla yetineyim.

Yazıyla İlgili Ziyaretçi Yorumları
Bu haberle ilgili henüz hiç ziyaretçi yorumu yazılmamıştır. İlk yorumu yapmak için lütfen buraya tıklayınız...
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Yazarın Diğer Yazıları