Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
BİR   EMEKLİLİK ÜZERİNE-Yaşar Sağlam için-
Köşe Yazısı Tarihi : 29-12-2015       
Mehmet Tekin
guneydekultur@hotmail.com

( Dinar Yazıları )

BİR   EMEKLİLİK ÜZERİNE
-Yaşar Sağlam için-

Dinar Lisesi’nin ve Halk Eğitim Merkezi’nin “eski” müdürü Yaşar Sağlam emekliye ayrılmış, ama haberimiz olmamış. Ne zaman öğrendim derseniz, Mustafa Kemal Üniversitesi’nde  benim için düzenlenen  Fahri Doktora takdim törenine katılmak üzere  geldiğinde  öğrendim.  Habersiz kalışımı da kendi ilgisizliğime bağladım. Bu habere şaşırmadım. Üzülmedim. Çünkü bildiğim kadarıyla kendisi, uzun yıllar devam eden verimli ve başarılı bir idarecilik döneminin ardından, nereden icap ettiyse,  etkisiz ve yetkisiz bir vatandaş olarak emekli gibi yaşamaya mahkûm edilmiş, bu hayata alışmaya çalışmıştı. Anlaşılıyor ki sonunda,  “çekildik izzet ü ikbâl ile bâb-ı hükümetten” deyip  köşesine  çekildi.
Yaşar Sağlam, Urfa’da başlayıp Dinar’da sürdürdüğü öğretmenlik hayatına Dinar Lisesi Müdürü olarak devam etti. Bir dönem Dinar’ın sesi olan “Cemre” dergisi ve “Dinar Yazıları” adlı kitap onun zamanında yayınlandı. Okulu hep bir adım daha ileriye taşımak için çabaladı, ama çevrenin eğitime verdiği değer  ve teşkilatın hantal ve tutucu yapısı  ona bu fırsatı vermedi. Tavizsiz idareci olmanın bütün dezavantajlarını  yaşadı, sevilmeyen adam olmayı göze aldı, ama ilkelerinden taviz vermedi.  Yaptığı iyilikler unutuldu. Depremde okulla birlikte o da harap oldu, okulla birlikte o da yıkıldı, yine okulun yapılışıyla yeniden hayat buldu. Ama herkes kendi başının derdine düştüğünden, bu macerayı ancak o çileli günleri paylaştığı  çalışma arkadaşları  anlayabildi. Çalışma arkadaşları ondan, o çalışma arkadaşlarından vazgeçmedi.
Gün geldi, bir zorunluluk sonucu,  Halk Eğitim Müdürlüğü’ne atandı. İşte bu dönem onun en verimli dönemi oldu. Rutin görevler dışında, mevcut imkânları en iyi şekilde değerlendirerek kültür araştırmaları yaptı, önceden görülememiş, ya da el atılamamış pek çok konunun tesbit ve kaydını gerçekleştirdi. Bunlardan en önemlileri Süleyman Uysal, Son Kavalcı,  Dinar Şairleri ve Dinar Şairler, Yazarlar ve Kültür Derneği’dir. Bu konularda Raif Öztürk’le işbirliği yaptı, pek çok çalışmaya katkıda bulundu,  tek tek ve birlikte yayınladıkları kitaplarla Dinar kültürüne çok değerli katkılarda bulundular, bu  alanda Ayhan Kalkan’ı yalnız bırakmadılar.
Ve yine gün geldi, -halk arasında anlatılanlara göre- başarısız bir idareci olduğu, değerlendirmede?! düşük puan?! aldığı için öğretmenliğe döndürüldü ve hiç bir iş yapmamaya mahkûm edildi, emekliliğe zorlandı. Altının yere düşmekle değerinden bir şey kaybetmeyeceği hiç düşünülmedi.
Mahkeme kadıya mülk değildir. Her memur emekli olmaya, her canlı ölmeye mahkûmdur.  Sağlık ve huzur içinde emekli olabilmek te bir nimettir.  Ama her işin bir âdâbı, erkânı, bir usulü vardır. Halkımız bunu “pazarda pabuç ağzı görme” deyimiyle ifade eder. Gönül arzu ederdi ki ömrünün 39 yılını bu memleketin evlâtları için harcayan, çok verimli  hizmetlerde bulunan kişi, gelenek ve teamüllere uyularak bir teşekkürle ve buketle uğurlansın (Öğretmenlik mesleğinin mayasında bu vardır!). İnşaallah bu işlem yapılmış ve bu sürecin insani yönü yerine getirilmiştir.
Bu vesileyle Sevgili Yaşar Sağlam’a “emekliliği hayırlı olsun” diyor, sağlıklı ve huzur dolu nice yıllar diliyorum.
 

Yazıyla İlgili Ziyaretçi Yorumları

Sayın hocam sen uzaklardasın da öyle haberin olmadı bize ne demeli?bilmem bende sonradan öğrendim.Ne dersin doğru söyleyene bir şey diyemeyiz,malesef değerlerimizi böyle kaybediyoruz o yüzden kaç tani müdürümüzün yerinde yeller esti.Yıllar önce kütüphanemdeki müdürlük kadrosunu Hamdi beyin sayesinde koparmıştım.Ne yazıkki kadro bana nasip olmadı neden mi elbetteki siyaset yüzünden SİYASET BÖYLE BİR ŞEY NE DİYELİM HOCAM BİZDE EMEKLİLİKLE Hizmete devam etmeye çaba gösteriyoruz.Sağlık olsun. ( 03-01-2016 / 15:27:04 )

Ayhan Kalkan

Değerli Dost,
Dinar'ımızın eğitim ve kültür hayatına silinmemek üzere adını yazdırmış olan arkadaşımız Yaşar Sağlam Bey'in emekliliği ile ilgili bu kadirbilirliğinizden dolayı sizi kutluyor, bir dost olarak teşekkür ediyorum.
Pek çok vatanpervere yapılan haksızlıklardan birini hiç hak etmediği halde yaşayan Yaşar Bey, verdiği hukuk mücadelesinde tekrar göreve dönmeyi Yüce Türk Milleti Adına karar veren Bölge İdare Mahkemesi kararı ile hak etmiştir. Ancak göreve iade edilmemiştir. Ancak inancımıza göre Hak zayi olmayacak, altın yere düşmekle değer kaybetmeyecektir. Saygılarımla.... ( 31-12-2015 / 09:56:02 )

Raif Öztürk
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Yazarın Diğer Yazıları