Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
BİR ANMA PROGRAMININ ARDINDAN
Köşe Yazısı Tarihi : 06-02-2016       
Ersin Acar


( Konuk Yazar )

BİR ANMA PROGRAMININ ARDINDAN

            4 Şubat Perşembe gecesi DİYAŞDER tarafından “Aşık Ali Taş’ı Anma Gecesi” düzenlendi. Öncelikle böyle bir şeyin düşünülmüş olmasının bile takdir edilecek bir şey olduğun belirtmeliyim. Çünkü zaman acımasız bir değirmen gibi, bütün değerleri öğütme potansiyeline sahip. Elinden tutulmayan, günışığına çıkarılmayan nice değer yok oldu bu değirmende. Bu tür etkinlikler bir yandan “toplumsal vefa” görevini yerine getirirken bir yandan da yeni kuşağın yetenekli gençlerini cesaretlendirerek üretimsel devamlılığa katkı sunmaktadır.

            Program Dinar Ticaret ve Sanayi Odası’nın küçük ve sevimli konferans salonunda gerçekleşti. Tahmin ediyorum ki bu tür etkinlikleri organize ederken karşılaşılan en önemli sorunlardan biri “mekân” meselesidir. Bu anlamda böyle bir ihtiyaca cevap veren Dinar TSO yetkililerini kutlamak gerek.

            Salonun girişinde tüm misafirler dernek yetkilileri tarafından karşılandı ve çay ikramında bulunuldu. Ayrıca tüm misafirlere, etkinliğin özüne de uygun olarak, Dinar folkloruna ait iki kitap hediye edildi. Bunlar güzel ayrıntılardı.

            Koltuğumuza oturduktan sonra kâğıdı kalemi elime alarak hem düşüncelerimi hem de izlenimlerimi not etmeye başladım. Öncelikle son dönemde Dinar’ın kültürel hayatında yaşanan canlılığı düşündüm. Dinar gibi –nispeten- küçük yerleşim yerlerinde kültürel faaliyetler bireysel gayretle ya da zar zor örgütlenmiş küçük sivil toplum kuruluşları vasıtasıyla yürütülür. Bu anlamda hem Yaşar Sağlam hocamın hem de DİYAŞDER’in Dinar folkloruna katkıları muhakkak tarihe geçecek, ilerde araştırmacılar bunun hakkını verecektir. Çalışmalarının hız kesmeden, artarak ve çeşitlenerek devam etmesini temenni ediyorum.

            Program Ali Taş’ın kendi sesinden dinlediğimiz bir türküyle başladı. Dernek başkanı Yaşar Sağlam’ın açılış konuşması, çeşitli şiir ve türküler ile devam etti. Daha önce Ali Taş üzerine bir araştırma kitabına imza atmış olan Raif Öztürk hocamın tanıtım sunumundan Ali Taş’ın gerçekten önemli bir sanatçı olduğunu fark ettik. Geneline bakıldığında doyurucu, bu alanda ufak da olsa bir ilgisi olan bir dinleyiciyi tatmin edecek nitelikte ancak halis niyet hatırına görmezden gelinebilecek oranda amatörlük ve organizasyon eksiklikleri olan bir program olduğunu söylemek mümkün.

            Yalnız şunu da belirtmek isterim, konferans salonu koltuklarına oturmak farklı bir şeydir, herkes oturamaz. Düğün salonunda oynayanları seyretmeye benzemez bu iş. O nedenle bu şartlarda düzenlenen bu tür etkinliklerde, sahneye çıkanlar kadar dinlemeye gelenleri de tebrik etmek gerek. Dinleyici, pazara sunulan malın alıcısıdır. Müşteri olmazsa pazar kurulmaz. Bu ortaklığı bozmadan devam ettirmek gerekiyor.

            Bana sorulursa bu tür faaliyetlerin en tehlikeli düşmanı siyasallaşmaktır. Gördüğüm kadarıyla siyasallaşma sınırında gezen bu faaliyetlerin “Körler sağırlar birbirini ağırlar” durumuna düşmemesi için daha hassas davranmak gerektiğini düşünüyorum. Muhtemelen, ben, bu geceye katılanların yüzde 95’inden farklı bir düşünce yapısına ve gelecek tasavvuruna sahibim ama bu, benim bu tür etkinlikleri desteklememi, katılmamı ve keyif almamı engelleyecek bir durum değil, olmamalı.

            Son olarak altını çizmek istediğim bir konu daha var; bu şehri yaşanılır bir yer haline getirmenin yolu kültürel faaliyetlerden geçiyor. Kültürel faaliyetlerin çeşitlendirilmesi ve arttırılmasının birçok olumlu katkısı olacaktır. Bir zamanlar IYAŞ’ta faaliyet gösteren sinemanın kapanmış olması gerçekten üzücü. Bu konuda yapabileceği bir şeyi olanların biran önce harekete geçmesini umuyorum. Eğer sorun talep eksikliği ise, biz okul olarak öğrencilerimiz için tiyatro/sinema türünden etkinlikler planlıyoruz ama her defasında şehir dışı bir organizasyon yapmak mümkün olmuyor. Sinema faaliyete geçerse bizim okulumuz önemli bir müşteri potansiyeline sahip. Yine inanıyorum ki, çocuklarını donanımlı yetiştirme telaşında olan birçok aile, özellikle eğitim camiası, bunun kıymetini bilecektir.

Yazıyla İlgili Ziyaretçi Yorumları

Ben de teşekkür ederim hocam. Faaliyetlerinizin de devam etmesini diliyorum. ( 12-02-2016 / 21:46:53 )

Ersin Acar

Ersin Hocam, çok objektif bir yazı yazmışsınız. Önce ilgi ve alakanıza, sonra da bu güzel yazınıza teşekkür ederim. Saygılarımla... Raif ÖZTÜRK ( 08-02-2016 / 17:59:43 )

Raif Öztürk
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Yazarın Diğer Yazıları