Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
TEOG SINAVI ÇALIŞMA PRENSİPLERİ
Köşe Yazısı Tarihi : 27-02-2016       
Ersin Acar


( Konuk Yazar )

TEOG SINAVI ÇALIŞMA PRENSİPLERİ

Geçen yılın Ağustos ayında “2015-2016 Eğitim Öğretim Yılı”nı konu edinen, bu eğitim öğretim yılının yeniliklerini, yarattığı beklentileri –istatistiksel verilerden de yararlanarak- anlamaya, anlatmaya ve analiz etmeye çalışan bir yazı yazmıştım. O yazıda, bu yıl okullar arası rekabetin daha üst seviyede olacağını, bu durumun 4 yıl evvelden beri belli olan ve beklenen bir durum olduğunu belirtmiş ve kurum olarak bu yarışa hazırlandığımızı belirtmiştim. O dönemde, özetle ve genel ifadelerle ortaya koyduğum hazırlık sürecini “ŞPUÇ Selçuk Gürdal TEOG Çalışma Prensipleri” şeklinde detaylandırmak istiyorum.

                Bu yıl TEOG sınavına girecek öğrencilerimize yönelik çalışmalarımız, geçen yılın ikinci döneminin sonlarında başlayan fikri hazırlık sürecinin hayata geçirilmesi olarak kabul edilmelidir. Belki de, eğitim kadrosunun yıllar içerisinde kazandığı deneyimlerinin iyi bir ekip, iyi bir çalışma ortamı ve gelenekselleşmiş başarının devamını sağlama güdüsünün harmanlanmasıyla oluşmuş bir sinerji demek daha doğru olacaktır. İlk olarak önceki yıllara oranla işimizin daha zor olacağı kabulüyle, buna bağlı olarak ekstra bir çabanın gerekliliği konusunda uzlaştık. 8.sınıfların dersine giren öğretmenlerden bir proje ekibi oluşturarak, uygulanmasından fayda umduğumuz faaliyetleri tek bir çatı altında topladık. Bir koordinatör öğretmen atanması ve gerekli teknik altyapının (projeye özgü kurumsal bir mail adresi, whatsapp grubu, test okur sistemi, fotokopi ihtiyacının karşılanması..vs) oluşturulmasıyla çalışmalar başlatıldı.

                Yaz dönemi, TEOG sınavında soru çıkan tüm branşlardan açılan Destekleme ve Yetiştirme Kursları ile en verimli şekilde tamamlandı. Yeni eğitim öğretim sürecinin planlaması aşamasında da 8. Sınıflara pozitif ayrımcılık uygulanarak, örneğin, 8. Sınıfların ders programları en uygun şekilde hazırlandı. Projenin sağlıklı yürümesi için bu kaçınılmazdı, çünkü projenin en önemli ayaklarından biri her hafta uygulamayı düşündüğümüz deneme sınavlarıydı. Bunun için haftanın bir gününü deneme günü olarak belirleyerek ona uygun bir ders programı hazırladık. Hatta ikinci dönem bunu bir adım daha ileri taşıyarak hem gerçek TEOG sınavında olduğu gibi günde üç dersten sınav şeklinde iki güne bölmek ve –bilimsel araştırmalar ışığında, öğrencilerin öğrenme düzeylerinin öğleden sonraya oranla sabah daha yüksek olduğu bilgisinden hareketle- sabah ki derslere dokunmamak adına iki gün öğleden sonrayı deneme sınavı zamanı haline getirdik.

                Projenin diğer bir önemli ayağı da öğretmenlerin her hafta hazırladığı “özet ve etkinlikler”in öğrenciler tarafından, sadece bu faaliyete yönelik kullanılmak amacıyla temin ettikleri, özet defterlerine aktarılmasıydı. Aşağı-yukarı şöyle bir haftalık çalışma programımız oluşmuştu;

En geç cumartesi günü branş öğretmenleri o haftanın özet ve etkinliklerini proje mail adresine gönderir. Bunlar koordinatör öğretmen tarafından tüm öğrencilere dağıtılmak üzere çoğaltılır ve bu dokümanlar pazartesi günü öğrencilere ulaştırılır. En geç Çarşamba günü, o hafta uygulanacak deneme sınavları proje mail adresine gönderilir ve bunlar Perşembe günü çoğaltılarak ertesi gün uygulanmak üzere hazırlanır. Cuma, hem deneme hem de özet kontrol günüdür. Bunlara ek olarak TEOG sınavından önceki son birkaç deneme birebir TEOG simülasyonu (öğrencilerin sınava gireceği sınıflar belirlenir, sınıf listeleri kapıya asılır, öğrenciler cevap kağıtlarını imzalayarak teslim eder, sınav denetimi yapılır..vs) şeklinde gerçekleştirilmesi gibi uygulamalarımız da oldu.

                Öğrenciler girdikleri deneme sınavlarının sonuçları konusunda aynı gün bilgilendirilerek geri dönüt sağlanmış ve bu sayede sağlam bir durum analizi imkânı sunulmuştur. Bu sayede öğrenciler hangi dersten hangi seviyede olduklarını net bir şekilde görebilmektedir. Bu süreçte ulaştığımız durum analizi verilerinde büyük oranda isabet kaydettik. Örneğin, ilk dönem uyguladığımız deneme sınavlarında 700 üzerinden 440 ile 460 bandına oturan bir kurumsal ortalamaya sahiptik. Bakanlığın gerçekleştirmiş olduğu sınavda da 475 gibi bir ortalama yakalayarak deneme sınavlarında ulaştığımız istatistiğin gerçekçiliğini görmüş olduk.

                İkinci dönem durum analizini çalışmalarını da bir adım ileri taşıyarak, her denem sınavı sonrası bir “TEOG yerleştirme simülasyonu” gerçekleştirmeye başladık. Yerleştirmeye esas tüm puanlar (6. Sınıf yılsonu puanı, 7. Sınıf yılsonu puanı, 8. Sınıf birinci dönem puanı, birinci TEOG) ve yaptığımız deneme sınavı sonucunun birleştirilmesiyle her öğrenci için bir yerleştirme puanına ulaştık.

Sınıf

Ad-soyad

6. sınıf AYS

7.Sınıf AYS

8. Sınıf 1. Dönem

1. TEOG

Deneme Sınavı

Yerleştirme Puanı

Girebileceği Okul

Hedefi

Hedefe Kalan Puan

8-A

Öğrenci 1

98,5

99.6

99,5

684,4

672,7

488,1

Denizli Aydem Fen Lisesi

491

3

8-A

Öğrenci 2

72,1

76,3

82,7

369,2

488,7

327,8

Dinar Anadolu Lisesi

356

29

8-B

Öğrenci 3

89,3

95,4

96,1

637,7

614,5

453,8

Sandıklı Türk Telekom Fen L.

485

32

 

Tüm öğrencilerimiz için bu verileri hesaplayarak mevcut durumun somutlaşmasını, elle tutulur bir veri haline gelmesini sağladık. Bu sayede öğrencilerin hedeflerine göre durumlarını ortaya koyarak bir muhasebe imkanı da sunmuş olduk.

Yerleştirme simülasyonu birçok alanda kullanılabilecek veriler elde etmemizi sağladı. Sıkça yapmakta olduğumuz veli toplantılarında da öğrenci velilerine somut verilerle sunumlar yaptık. “Öğrenciniz bu tempoyla devam ederse yılsonunda yerleşeceği lise bu” şeklinde durum analizlerimizi onlarla paylaştık. Örneğin, geçen yıl ki yerleştirme döneminde tercihler için gelen öğrenci ve velilerde –örneğin- 320 puana sahip olup Fen Lisesine yerleşmeyi umanlar vardı. Yani bunun imkânsızlığından bihaberdi. Ama bu yıl böyle bir durumla karşılaşma ihtimalimiz çok düşük çünkü bütün öğrenci ve velilerimiz aşağı yukarı hangi liseye yerleşebileceğini biliyor olacak. Bu istatistiklerde de %90’a yakın isabet kaydedeceğimize inanıyorum. Şuan yaptığımız yerleştirmelerde 54 öğrencimizden 10-13 arası Fen Lisesi, 30-35 arası Anadolu Lisesi, 5-10 arası diğer liseler şeklinde bir tablo ortaya çıkıyor. Biz yılsonunda da aşağı yukarı buna benzer bir tablo ile karşılaşacağımıza inanıyoruz.

                Bu TEOG hazırlık sürecinde idareci, öğretmen, öğrenci, veli olmak üzere herkesin emeği ve katkısı var. Rabbim emekleri boşa çıkarmasın.

 

NOT: Söz sizin üstat;

https://www.youtube.com/watch?v=qh3RR6xNNpc

Yazıyla İlgili Ziyaretçi Yorumları

Bu ekibin lideri sizsiniz müdürüm. Bende ekip arkadaşlarım adına size teşekkür ediyorum. ( 27-02-2016 / 23:10:26 )

Ersin Acar

Projede emeği olan tüm arkadaşlarımı ve bu güzel anlatımınızdan dolayı sizi kutlarım. ( 27-02-2016 / 19:45:09 )

Mehmet Öztürk
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Yazarın Diğer Yazıları