Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
HAYAL
Köşe Yazısı Tarihi : 12-05-2016       
H. Fikri Ulusoy
fikriulusoy@gmail.com

( Uzak Bakış )

HAYAL

 

            Sabah haberlere göz atarken “Hayal”  üzerine yapılan bir araştırma ilgimi çekti. Günlerdir ülkemin gündeminde yer alan gelişmeleri yazmamak için direnirken, en azından hayal üzerine yazabilirim dedim.

            Böyle başladı bu yazı.

            Dinar ve hayal kelimelerini düşünürken eski fotoğraflar aklıma geldi. Elde tutulan somut olan, albümlerde, eski kutularda bakılmayı bekleyen siyah beyaz, yaşanmışlıkları anlatan “ bu cansız hayalim …” diye başlayan ve fotoğrafların üzerlerine ya da genellikle arkasına yazılan, hatıra ya da özlem yazılarını düşündüm.

            Sonra Dinar’da eski sebze pazarında yer alan “Hayal Pastanesi” aklıma geldi. Seksenli yılların başı ya da ortaları. Sahipleri komşularımızdı, Almanya’dan dönüş yaparak açmışlardı. -İsimlerini hatırladım ama belki yanlış aklımda kalmıştır diye yazamadım- Dinar’dan ayrıldığım yıllara denk geldiği için sonra ne oldu bu pastaneye bilmiyorum. Ama şimdi düşününce güzel bir isimmiş dedim. Keşke memleketimi yöneten insanlar biraz nasiplenseydi bu isimden dedim.

            Sayın Nedret Gürcan’ın yazdığı, okumaktan zevk aldığımız zihnimizde yer eden “ Teyzeler Sokağı”  ya da  Eski Belediye Binasının yerine yapılan ruhsuz yapılara bakınca, geçmişte yapılanların ne kadar gerisinde kaldığını görünce,  o eski binaları yaptıranların hayalleri bugünden daha güzelmiş dedim...

            Sevgili dostlar Dinar dışında olmak bazen çok daha iyi. Anılarınızda kalıyor, her gün görmedikleriniz. Kısa süreliğine Dinar’a ziyaretler de değiştiremiyor anılarınızı.

            Neyse hayal konusuna döneyim.

                       Yakın bir zamanda insanlarımızın hayalleri konusunda bir araştırma yapılmış.     8-55 yaş arasında kadın ve erkeklerle gerçekleştirilen “Hayal Araştırması” ndan bazı sonuçları paylaşmak istiyorum:

  • Genç nüfusun hayallerinin yaşlı olduğu ortaya çıkmış. Son derece doğal bir durum olarak yaş ilerledikçe hayal kurmak azalıyor.

  • İnsanların yüzde 49’u çocukken hayal kurmaya başlıyor.

  • Yetişkinlerin sadece yüzde 14’ü hayal kurduğunu belirtiyor.

  • Çocukluk ve ergenlikte sürekli hayal kurduğunu belirtenlerin oranı % 32.

            Yani çocuklarımızın yarısı hayal kurabiliyor, yaş ilerledikçe insanlarımız hayal kurmaktan neredeyse vazgeçiyor. Hayaller yetişkinlerimizin kendileri yerine daha çok çocuklarının geleceklerine doğru kayıyor.

  • Hayal denince yarımızın aklına meslek ve para geliyor, diğer yarısına ise ev ve araba almak...

                       Yani hayaller gelecek üzerine, geçim üzerine ama insanımızın niteliği, yaşadığımız ortam ya da ülkemizin daha iyi olması hayallerimizde yer bulamıyor. Daha çok kendini düşünen bir anlayış hayallerin merkezinde yer alıyor. Önce can sonra canan geliyor. Hak, hukuk ve ahlak kalmadığında üzerinde hayaller kurulan metaların kimseye bir hayır getirmeyeceği unutuluyor. Bataklıktaki sarayda oturmak, kokusuna aldırış etmeden yaşamak erdemli olarak görülüyor. Günü birlik kişisel kazançlar her şeyin önüne geçiyor.

                    Araştırmanın sonuçlarına bakmaya devam edelim:

  • Kadınlar erkeklere göre daha fazla hayal kuruyor.

  • Taşra, metropole göre hayal kurmayı daha çok seviyor.

  • Üniversite mezunlarında hayal kurma oranı yüzde 78’lere ulaşırken, bu oran ilkokul mezunlarında yüzde 56’lara düşüyor.

  • Bekârlar evlilere, çocuksuzlar çocuklulara göre hayal kurmayı daha çok seviyor.

            Araştırmadan güzel sonuçlar çıkarıp herkes kendi üzerine bir şeyler alacaktır. Sonuçlara bakıp şöyle yapmalıyız böyle yapmalıyız demeyeceğim ama insanlarımızın neden hayal kuramadıklarını, hayaller özgür membalarda ortaya çıkabilir diyelim.

            Neden böyleyiz?

            Nasıl bu hale geldik?

            Sorularındaki çentik sayısı artıyor diye bitirelim.

            Hayal kuramazsanız, herkesle aynı düşünür, farklı bir şey ortaya koyamazsınız.

            Her ne kadar koyun sürüsüne dönüştürmek üzerine “hayal kurmak” boş iştir deseler de birçok değişim hayalle başlar.

            Hayal kurun, paylaşın, umutlu olun değişime az kaldı.

Yazıyla İlgili Ziyaretçi Yorumları
Bu haberle ilgili henüz hiç ziyaretçi yorumu yazılmamıştır. İlk yorumu yapmak için lütfen buraya tıklayınız...
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Yazarın Diğer Yazıları