Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
YİNE, YENİDEN ELİFNUR’UN ÖYKÜSÜ
Köşe Yazısı Tarihi : 30-05-2016       
Ersin Acar


( Konuk Yazar )

YİNE, YENİDEN ELİFNUR’UN ÖYKÜSÜ

Bu yıl bilmem kaçıncısını düzenlediğimiz (2. İle 10. arası bir mutabakat yok) Türkçe etkinliklerini 27-28 Mayıs tarihlerinde gerçekleştirdik. Geçen yıl etkinlikler sonrası bir yazı yazmış ve düşüncelerimi paylaşmıştım, bu yıl öyle bir niyetim yok. Kısaca birkaç konuya değinmekle yetineceğim.

Bu faaliyetin amacı, çıkış noktası tabi ki dil ile, Türkçemiz ile ilgili bir şeyler üretmek, gelecek nesilleri okumaya, yazmaya, duygularını ifade etmeye özendirmek; geleceğin okurlarını, yazarlarını, şairlerini keşfetmek ve teşvik etmekti. Ancak bunun yanında, belki de dolaylı hedef olarak, bir şeyleri daha başarabilmemiz gerektiği kanaatindeyim. Böyle büyük bir organizasyonu gerçekleştirebilmek için, her anlamda, katlandığımız/ödediğimiz onca zahmet ve bedelin ilçemiz adına bir getirisi olmalı, bir değer üretebilmeli. Yani, bence, bir yarışmacı etkinliğe katılıp, ödülünü alıp bir daha arkasına bakmıyor, bir daha Dinar’ın adını anmıyorsa bu etkinliğin ilçemiz adına bir değer haline geldiğini iddia edemeyiz. Bakın ben sizinle, geçen yıl ki yarışmamız da birinci olan Semiha Aşçı’nın, bu yıl tiyatromuza katılamadığı için gönderdiği mesajı paylaşayım;

“Dinar’a gelmeden önce, yani yolculuk esnasında tarifi olmaz duygular içindeydim ve bu tarifi olmaz duygularımı sizin gibi pırlanta kalpli insanlarla taçlandırdım. Şimdi daha da heyecanlıyım. Öyküm sizin sayenizde ete kemiğe bürünecek. Orada olmayı çok isterdim. Eminim harika bir oyun olmuştur. Sizlerle tanışma fırsatı bulduğum için çok mesudum. Yüreğinize, emeğinize sağlık. Her şey için çok teşekkür ederim.

                                                                                                                                                             Semiha Aşçı”

Şimdi,  bu düşüncelere sahip Semiha özelinde düşündüğümüzde bu proje “ ilçemiz adına” bir değer üretmiştir. İleride, Semiha bir doktor, bir öğretmen olduğunda Dinar ile ilgili bir tercih yapma durumunda kalsa, tercihinin ne yönde olacağını kestirmek güç değil. O an hatıraları canlanacak gözünde, o hatıralar tekrar buraya çekecek onu. Bu örnekleri çoğaltmak, gönül köprüleri kurmak lazım ülkenin dört bir yanına. Yoksa birkaç televizyon kanalı veya internet sitesinde Dinar’ın adının geçmesinin ne önem var değil mi?

Bir değer yaratma noktasında belirleyici unsurlardan biri, bütünlüğün sağlanmasıdır. Ortak bir akılla belirlenecek, hedef kitlenin seviyesine uygun bir tema, basılacak öykü kitabında öyküler arasına serpiştirilecek şiirler ve ertesi yıl bu kitaptan yapılacak bir okuma yarışması; yine ertesi yıl sahnelenecek tiyatro da sahneler arası serpiştirilecek bir şiir dinletisi gerçek manada bütünlüğü sağlar. Ama bunun için, her şeyden önce, bağımsız bir üst kurulun varlığı kaçınılmaz görünüyor. Her şeyi göz önünde bulundurduğumuzda, geçen yıla oranla daha kusursuz bir etkinlik düzenlenmesinde katkısı olan herkesi tebrik etmek gerekiyor.

Türkçe etkinlikleri çerçevesinde okulumuzun düzenlediği öykü yarışmasının, yaratıcılığa ve üretkenliğe yatkınlığı, kendi içinden kendi devamlılığını ve sürdürülebilirliğini sağlaması, adeta bölünerek çoğalması ise hem gurur, hem motivasyon kaynağı. Tabi faaliyetlerimizi planlarken üretken bir ekiple çalışmanın da avantajını yaşıyoruz. Toplantılarımızda veya sohbetlerimizde bir arkadaş “geçen yılın birincisini tiyatrolaştıralım” diyor ve çok güzel bir tiyatro eseri ortaya çıkıyor; bir başka arkadaş müziklendirelim diyor, gerçekten güzel bir müzik dinletisi ortaya çıkıyor.

Belki ileride fotoğraf ve resimlerden düzenlenecek sergi işine girişiriz,

Belki, on yıl sonra, şimdiye kadar ki yarışmalarımızı kazanmış on yarışmacı arası bir “all star” düzenleriz,

Belki, herhangi bir yıl, 10 yıl sonramıza mektup temasını seçer ve dereceye girenler ile 10 yıl sonra tekrar buluşmak üzere sözleşiriz,

Belki ilçemiz adına çıkartılacak bir kültür dergisinde bu öykülere yer veririz.

Vs…vs…

Son olarak da okulumuz öğrencilerinin sergilediği tiyatrodan bahsetmek istiyorum. İnsanın kendisini övmesi hadsizliktir. Bu nedenle takdiri izleyiciye bırakmak gerek ama emeği geçen arkadaşların emeğinin hatırına, şahsen, tiyatroyu gerçekten çok beğendiğimi ve profesyonelce bulduğumu belirtmek isterim. Bir de, eğer çocuklarımıza varoş, geri bir Orta Anadolu kasabası değil de sosyal ve kültürel aktivitesi bol, medeni bir şehir bırakmak istiyorsak bu tür faaliyetleri desteklemeliyiz diye düşünüyorum.

Buyur üstat;

https://www.youtube.com/watch?v=FJcjYOKzV6Y

Yazıyla İlgili Ziyaretçi Yorumları

Meriç Hocam, sizin de yüreğinize sağlık. İşte kast ettiğim şey bu, bunca zahmetin karşılığı böyle bir duygu alışverişi olmalı. Umarım günün birinde yine, hem sizinle hem Semiha kızımız ile yollarımız kesişir.... ( 01-06-2016 / 19:39:04 )

Ersin Acar

Kaleminize ,yüreğinize sağlık. Dinar'ın,sizlerin; Semiha'nIn, Semihaların gönlünde hep bambaşka bir yeri olacak. Emeğinize sağlık... ( 01-06-2016 / 00:08:25 )

Meriç Ada Aydın

Kıymetli müdürüm, Sayın Gündüz Öğüt Bey güzel ve değerli mesajlarınız için teşekkür ederim. Gerçek "Bir Dost" eline her zaman ihtiyaç vardır... ( 30-05-2016 / 22:53:39 )

Ersin Acar

Kardeşim söylediklerinin altına imzamı atarım. Bu düşüncelerinin gerçekleşmesi için elimden gelenin en iyisini yapmaya da hazırım. ( 30-05-2016 / 22:17:24 )

Bir Dost

Çok doğru, çok düşündürücü ve kapsayıcı yazınızı okudum ve düşüncelerinize, duygularınıza, ellerinize, yüreğinize sağlık diyorum. Sevgi ve selamlar. ( 30-05-2016 / 21:40:43 )

Gündüz Öğüt

Sevgili Ersin Hocam tespitlerine aynen katılıyorum.Bu geleceğe ışık tutan güzel yazından dolayı seni kutlarım. ( 30-05-2016 / 21:29:21 )

Mehmet Öztürk
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Yazarın Diğer Yazıları