Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
ŞEHİRLİ OLMAK-2
Köşe Yazısı Tarihi : 02-08-2016       
Raif Öztürk


( Menderesin Kaynağından )

ŞEHİRLİ OLMAK-2

(Şehirli Olmanın ilk yolu; Temizlik)

 

Yerel yönetimden hâlâ fabrika beklentisi içinde olan, yapılan bazı belediye hizmetlerini sırf bu yüzden eleştirenleri haklı ve doğru bulmayız. Bu kafayı değiştirmelerini tavsiye ederiz. Ancak şehirde yaşayan insanların,  belediyeden şehirli gibi yaşamak adına bazı taleplerde bulunmasını, bazı hizmetlerini eleştirmesini hem normal, doğal karşılarız. Nitekim son günlerde bazı hemşerilerimizin belediyemizin temizlik hizmetleri konusundaki eleştirilerine, gözlemlerimize dayanarak bizler de hak veriyoruz Elbette bir şehirde, bir kette aranan en önemli özellik öncelikle temizliktir ve bu dünyanın her yerinde böyledir. O yüzden yerel yönetimler şehrin temizliği konusunda titiz olmak zorundadırlar.

            Belediyemiz ve temizlik birimlerinin tüm çabasına rağmen temizlik konusunda zaman zaman sıkıntıların yaşandığını kabul etmek durumundayız. Bunda Belediyemizin imkânlarının yeterli olmaması, Dinar’ın 24.700 olan nüfusuna göre şehrin oturduğu hizmet alanın çok geniş olması gibi sebepler etkili olmakla birlikte; bir Dinarlı olarak, Dinar’ın bir şehir olduğunu düşünerek, vatandaşın talebinin haklılığından hareketle; belediyemizin temizlik konusunda daha titiz çalışması gerektiğini düşünmekteyiz.

Bu konuda asıl beklentimiz Dinarlı hemşerilerimizdendir. Bir Dinarlı olarak halkımıza bir çağrıda bulunmak ve asıl konunun önemine vurgu yapmak istiyorum. Temizlik konusunda belediyemizin eksiği olabilir, yeterli planlama yapamamış olabilir. Peki, bu şirin kentin insanları olarak bizim hiç mi eksiğimiz, günahımız, kusurumuz yok. Bizler şehirli yaşam tarzını özümsemiş gibi mi davranıyoruz. Bizler şehirde yaşamanın, şehirli olmanın ciddiyeti ve sorumluluğuyla mı hareket ediyoruz. Lütfen bakın, ağaç yaprakları dışında sokaklarda, yol kenarlarında, arklarda, su kanallarında, Menderes Nehri’nde, çöp konteynırlarının etrafında bizleri rahatsız eden ne görüyorsak hepsi insan eliyle atılmış şeylerdir. Yani Dinar’ın kirliliğinin müsebbibi biz Dinarlılar değil miyiz?

            Temizlik bir kültür işi, eğitim işi, alışkanlık işidir. Dinar’da bu konuda çok ciddi bir sıkıntı vardır. Genelde köy kökenliyiz. Eski alışkanlıklarımızı kolay kolay bırakamıyoruz. Elimize geçeni yere atıyoruz, sonra da “ne olacak yere atınca, kıyamet kopmaz ya” diye düşünüyoruz.

Ayrıca ne yazık ki Dinar’da şehirli kültürü yozlaşmış durumda. Şehirde yaşamanın vecibelerini bilmiyoruz. Çocuklarımıza da bu kültürü, bu eğitimi verememişiz. Ben bu yüzden ısrarla Dinarlının ilk hayali, düşü “şehirli olmak” olmalıdır diyorum. Sokaklara bir bakın, gürül gürül akan Menderes Nehri’nin hali içler acısı. İçinde çöp adına ne ararsan var. Yapılanın doğru olmadığını bile bile bu kötü manzarayı bizler yaratıyoruz. Belediyenin temizlik ekipleri yirmi dört saat çalışsa bile bu kafayla, bu anlayışla, bu vurdumduymazlıkla Dinar pislikten kurtulamaz.

            Mahalle ve sokak aralarındaki çöp konteynırlarının çevresine bir bakalım. Konteynır boş olduğu halde, yere atılmış çöp poşetlerine anlam vermek zor. İnşaat molozlarıyla doldurulmuş çöp Konteynırları…. Çöp konteynırlarının etrafında savrulan, kedi ve köpekler tarafından parçalanmış ekmek poşetleri.  Bu durum, Dinar adına şaşırılacak bir manzaradır. “Belediye görevini yapmıyor” deyip işin içinden çıkmak kolaydır. Lütfen bu konuda kendimizi bir sorgulayalım. Dinar bu görüntülere layık mı? Biz şehirli miyiz, şehirlilik kültürü bu mu?

            Dinar’ın kasaba değil, geçmiş dönemlerde olduğu gibi adından övgüyle bahsedilen, cazibe merkezi olan bir şehir olmasını istiyorsak. Şehirli gibi yaşamaya karar vermek ve öyle davranmak zorundayız. Bu yüzden düşümüz, hayalimiz “şehirli olmak” olmalı… Şehirli olmanın ilk ayağının da temizlik olduğu unutulmamalıdır. Aksi halde kasaba kalmaya mahkûm oluruz.

 Elbirliği ile yeniden “Altın Şehir Dinar” olma dileklerimle, hepinize saygılar sunarım. 20.7.2016

Yazıyla İlgili Ziyaretçi Yorumları
Bu haberle ilgili henüz hiç ziyaretçi yorumu yazılmamıştır. İlk yorumu yapmak için lütfen buraya tıklayınız...
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Yazarın Diğer Yazıları