Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
Dinarlı Bombacı Gazi Mehmet Çavuş
Köşe Yazısı Tarihi : 03-11-2016       
Yaşar Sağlam (Yönetici)
info@dinarhaberleri.com

( YORUM )

Dinarlı Bombacı Gazi Mehmet Çavuş*

Kahramanlık ne yalnız bir yükseliş demektir,
Ne de yıldızlar gibi parlayıp sönmektir.
Ölmezliği düşünmek boşuna bir emektir;
Kahramanlık; saldırıp bir daha dönmemektir.

Sızlasa da gönüller düşenlerin yasından
Koşar adım gitmeli onların arkasından.
Kahramanlık; içerek acı ölüm tasından
İleriye atılmak ve sonra dönmemektir.

Yırtıcılar az yaşar... Uzun sürmez doğanlık...
Her ışığın ardında gizlidir bir karanlık.
Adsız sansız olsa da, en büyük kahramanlık;
Göz kırpmadan saldırıp bir daha dönmemektir.

Kahramanlık ne yalnız bir yükseliş demektir,
Ne de yıldızlar gibi parlayıp sönmektir.
Bunun için ölüme bir atılış gerekir.
Atıldıktan sonra bir daha dönmemektir...

 

Hüseyin Nihal Atsız

 

Toplumları millet yapan yetiştirdikleri kahramanlardır. Kahramanlar zor zamanlarda ortaya çıkarlar. Bu gün toplumda beraber yaşadığımız nice insanımız zor zamanlarda birer kahraman olup çıkıverirler.

Ve kahramanlar yaptıkları fedakarlığı kendileri için bir üstünlük olarak görmezler. Sadece görevlerini yaptıklarını düşünürler.

Türk tarihinde Çanakkale denildiğinde her ailenin bir büyüğünün şehit veya gazi olduğu büyük bir zafer akla gelir.

Yine Çanakkale dendiğinde Okullarını bırakıp cepheye koşan yüksek tahsilli gençler aklımıza gelir. Hani derler ya, Çanakkale bir yedek subay savaşıdır.

Vatanı tehlikede gören üniversite öğrencileri, önce vatan diyerek okullarını bırakıp Çanakkale’ye koşmuşlardır.

Gerçi bu gün de benzer bir durumu yaşadığımızın herhalde farkındasınız. Bölücü terör örgütüyle yürütülen mücadelede son dönemde verdiğimiz şehitlerin çoğu Uzman Çavuştur. İlerde bu mücadele için de Uzman Çavuşlar mücadelesi denilebilir mi bilmem.

Ama şu unutulmamalıdır kahramanın rütbesi yoktur. Anadolu’nun bağrından kopup gelen Mehmetçik, askere uğurlanırken “ ya şehit ol, ya gazi” diye gönderilir.

Pekala bu kahramanlardan şehit olanların en yüksek mertebeye ulaştığını biliyoruz da görevleri bitip, gazi olarak memleketlerine dönenler hayatlarının geri kalan döneminde ne yaparlar, nasıl yaşarlar?

Değerli büyüğümüz Mehmet Tekin bey, Dinarlı Bombacı Gazi Mehmet Çavuş için 1982 yılında kaleme aldığı yazıda ( ki bu yazı Mehmet Çavuş ile ilgili ilk yazıdır) bu durumu kısaca çok güzel özetlemiştir.

“ En ufak bir hizmete binbir teşekkürün harcandığı, ödüllerin, belgelerin verildiği günümüzde vatana hizmet içi ne gerektiyse gözünü kırpmadan yapan, kolunu bu uğurda kaybeden Mehmet Çavuş askerlik dönüşü Dinar’a yerleşmiş ve 28.Temmuz.1945 tarihinde hakkın rahmetine kavuşmuştur.

   Bu gün Mehmet Çavuş Dinar’ımızda sadece yaşlıların hafızasında kolsuz bir malul gazi olarak yaşamaktadır. Bencillik girdaplarının her zaman görüldüğü dünyamızda tevazu denizinin enginliği içinde  “Sessiz yaşadım kim beni nereden bilecek” dercesine kaybolan Mehmet Çavuş ekmek parası kazanmak ve şerefiyle yaşamak için her yolu denemiş, ömrünü sıkıntılarla tamamlamıştır.” *1

Evet Mehmet Çavuş Dinar’a döndüğünde bildiği daha önce yaptığı çiftçilik işine sarıldı. Bir süre belediyede kır bekçisi olarak görev yaptı. Devlet tarafından saz mevkiinde sazlık araziden vatandaşa dağıtılan toprakları tımar ederek tarım arazisi olarak kullanmaya başladı.

Bir müddet sonra Askerlik Şubesi başkanına çıkarak kendini ve çanakkale’de savaştığı cepheleri, bulunduğu birlikleri, komutanlarını, fedakarlıklarını anlatıp Gazilik ünvanı verilerek maaşa bağlanması gereğini talep etti. Bilgileri alan Komutan bir müddet sonra Gazinin evine asker göndererek askerlik şubesine davet etti. Askerlik şubesi komutanı Mehmet Çavuşu saygıyla karşıladıktan sonra;

  • Çavuşum gözün aydın, gazilik beratın geldi. Şimdi yalığını aç bakalım. Der.

  • Mehmet Çavuş cebinden bir yağlık çıkardığında , komutan;

  • Bu olmaz boynundaki şu büyük yalığı çıkar bakalım. Der.

    Gazi boynundaki büyük bezi çıkarır ve masanın üzerine serer. Komutan çekmeceden çıkardığı paraları yalığa koyar ve;

    Bu birikmiş gazilik maaşın hayırlı olsun. Der.

Gazi parayla beratını alarak sevinçle evine gelir ve eşine;

  • Gözümüz aydın artık hem gaziyim, hem de maşa bağlandım. Der.

Bu olay gazinin sivil hayatta yaşadığı mutlu olaylardan birisidir.

O’nu mutlu eden gururlandıran bir diğer olay ise, arefe günleri, Yüksel, Tugaylı, Seydimelek,Madenler, Bülücalan ve Dikici köylerinin ileri gelenlerinin atlarla kendisini ziyarete gelmeleri, bayram sabahı O’nunla bayramlaşarak gitmeleriydi.

Beş kız üç erkek evladın yükünü omuzlarında taşıyan Gazi Mehmet Çavuş’un şu anda hayatta olan bir oğlu ve bir kızı vardır. Tabi ki onlarca torunu.

Kahramanlarına saygı göstermeyen bir Milletin millet olma vasfını sürdürebilmesi mümkün değildir.

Bu nedenle Türk Ocağının bu toplantıyı tertip etmesi çok önemli. Yine Dinarlı Bombacı Gazi Mehmet Çavuşun hatırlanmasını sağlayan ve bu konuda ilk yazıları yazan Sayın Mehmet Tekin Bey ile, bu konuda bir kitap çalışması yapan değerli yazar Ayhan Kalkan beylere de teşekkür borcumuz var.

Dinar Asri mezarlığına şehitlik abidesi yapılmasında, Dinar belediyesi bahçesine Bombacı Mehmet Çavuş büstünün ve Dinar’ın en eski Lisesine yani Dinar Lisesine, Mehmet Çavuş adının verilmesinde emeği geçen herkese huzurunuzda teşekkür ediyorum.

Daha önce Dere Mahallesindeki sokağa Mehmet çavuş Sokağı ve yakın zamanda dere mahallesinin adının gazi Mehmet Çavuş mahallesi olarak değiştirilmesinde düşünceyi ortaya atan Dere mahallesi Muhtarı Niyazi Yılmaz’a bu teklifi kabul eden Belediye Meclisine ve bunu uygun görenleri saygıyla selamlamak gerekir diye düşünüyorum.Beni dinlediğiniz için hepinize teşekkür ediyorum Saygılarımla…

  • *Türk Ocakları Dinar Şubesince 03.11.2016 tarihinde yapılan anma toplantısında yaptığım konuşmanın metnidir.

  • *1 Mehmet Tekin Dinar Yazıları 1.Baskı Mart 2009 sayfa 38

Yazıyla İlgili Ziyaretçi Yorumları
Bu haberle ilgili henüz hiç ziyaretçi yorumu yazılmamıştır. İlk yorumu yapmak için lütfen buraya tıklayınız...
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Yazarın Diğer Yazıları