Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
TÜRKMENLER SAHİPSİZ Mİ?
Köşe Yazısı Tarihi : 28-12-2016       
Yaşar Sağlam (Yönetici)
info@dinarhaberleri.com

( YORUM )

TÜRKMENLER SAHİPSİZ Mİ?

Günlerdir Halepte muhalif güçlerin ve sivil halkın saldırı altındaki çektikleri insanlık dışı saldırıları televizyonlarda izlerken kahrolduk. Sağlanan ateşkesi bir umut olarak gördük sevindik. Artık mazlumlar kurtulacak diye umutla bekledik. Ateşkes bozulduğunda hayal kırıklığı yaşadık. Halepe gönderilen ambulansların ve otobüslerin sağ salim dönüşleriyle keyiflendik.

Bütün bunlar insani duygularla izah edilecek çok normal davranış ve tepkilerdir. Normal olmayan ise Telaferde DAEŞ ten sonra Haşdi Şabibilerin insafına kalan Telafer Türkmenlerini uğradıkları zulmü ne televizyonlardan takip edebildik. Ne de onları zalimlerin elinden çekip alacak bir yol ve yöntemi duymadık.

Sizlerle aşağıda Türkmenlerin 40 günlük yaya yolculuğunu bize anlatan bir yazıyı paylaşmak istiyorum.

Bu yazıyı hazırlayanlara ve özellikle bu yazıyı bizlere ulaştıran değerli dost A.Vasi Köse’ye teşekkürlerimi sunuyorum. Hadi yazıyı okuyalım ve başlık sorumuza cevap arayalım. Saygılarımla.  

 

Telafer'den Hatay'a kaçan Türkmenler 40 günlük yaya yolculuğu anlattı

IRAK'ta Musul'un DAEŞ'ten temizlenmesi için başlatılan operasyonun ardından Telafer'de çift yönlü baskı altında kalıp yurtlarını terketmek zorunda kalan Türkmenlerin Hatay'a akın akın gelişleri sürüyor. Kış şartlarında 40 günlük yaya yolculuğu göze alan yaşlılardan donanlar olduğu, hamilelerin de bu çileli yolda doğum yaptığını anlatan Türkmenler, "Bizi en çok üzen, kendileri de Şii Türkmen olan Haşdi Şabibilerin zulümleri oldu" dedi.

                                       

Aralık ayı başından itibaren çok küçük gruplar halinde Telafer'den kaçanlar Hatay'a kadar gelirken, son bir haftada daha büyük gruplar halinde Hatay'ın Kırıkhan İlçesi sınırından Türkmen girişlerinde artış oldu. Bunun üzerine Hatay Yardımlaşma Derneği (HAYAD) çeşitli yardım kuruluşlarına çağrı yapıp sığınmacılar için kurulan çadırı genişletti. Bir haftada 800 dolayında 7'den 70'e Türkmenlerin geldiği Kırıkhan'a bu sabaha karşı da 40 kişilik bir grup geldi. Bu grubun içinde 10 günlük bir bebek olduğu görüldü. Dün de göç yolunda doğan bir bebekle birlikte Yeryüzü Doktorları örgütü hekimlerinin küntrolüne verildi.

                                   

ELBİSELERİ ÇAMUR DERYASI, AYAKKABILARI YIRTIK

DHA muhabirlerinin görüştüğü Telafer Türkmenleri, güvenlikleri nedeniyle isimlerini açıklamayıp, bir bölümü yüzlerini de gizleyerek Türkiye'deki akrabalarına ulaşmaya çalışacaklarını söyledi. Telafer'den kaçanların 10 bine yakın olduğunu, en az 5 bin kişinin daha Suriye topraklarında bulunduğunu ve Türkiye'ye gelmeye çalıştıklarını anlatan sığınmacılar, yanlarına aldıkları yiyeceklerin bittiğini, ot ve başka ne bulurlarsa yiyerek hayatta kalmaya çalıştıklarını, büyük dereleri geçerek 40 gün yaya yürüdüklerini belirtti. Azez'e ulaştıklarında kısa bir mola verdiklerini ve 2 gün daha yürüyerek Hatay'a geldiklerini anlatan Türkmenlerin bellerine kadar çamur içinde olduğu, ayakkabılarının yırtıldığı görüldü.

                         

'ONLAR DA TÜRKMEN'

Çadırda ilk olarak elbiseleri değiştirilip banyo yaptırılan ve sıcak yemek verilen Türkmenler şu ortak cümlelerle yaşadıklarını anlattı:

"DAEŞ'den sonra İran'ın desteklediği milisler bizi göçe zorladı. Haşdi Şabilerden kaçtık. En zorumuza giden de bu. Onlar da Türkmendi. Her tehlikeyi göze alıp yola çıktık. Önce nereye gideceğimizi bilemiyorduk. Yardım edenler oldu. Bir buçuk aydır yollardayız. Türkiye'ye, kardeşlerimizin yanına ulaştığımız için artık kendimizi güvende hissediyoruz. Ama arkada daha binlerce kişi var.

                                                     

'DONANLARI YOLDA BIRAKTIK'

Yolda donan yaşlılar oldu. Onları barınabilecekleri bazı yerlerde bıraktık. 3 kişi ölmüş. Hamilelerimiz var. Yolda doğum yapıyorlar. Bizim sesimizi dünya duysun. Bizi kim kurtaracak?"

HAYAD Başkanı Rahmi Vardı, 6 yıldır zaman zaman Türkmenlerin bu bölgeye göç ettiğini, ancak son kafilelerin kış şartlarında ve çok uzun bir yolu yaya yürüyerek geldiklerini söyledi. Uzun zamandır İstanbul Tuzla Belediyesi'nden yakın ilgi ve yardım gördüklerini belirten Vardı, Telafer'den Hatay'a farklı güzergahlardan 40-50 günde yaya ulaşılabildiğini belirterek, uluslararası kuruluşların bu gelişmelere seyirci kalmamasını istedi.

A.Vasi KÖSE-Ufuk AKTUĞ/ KIRIKHAN (Hatay)

Yazıyla İlgili Ziyaretçi Yorumları
Bu haberle ilgili henüz hiç ziyaretçi yorumu yazılmamıştır. İlk yorumu yapmak için lütfen buraya tıklayınız...
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Yazarın Diğer Yazıları