Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
YAPAY ZEKÂ
Köşe Yazısı Tarihi : 07-04-2017       
H. Fikri Ulusoy
fikriulusoy@gmail.com

( Uzak Bakış )

YAPAY ZEKÂ

            Dünyanın üzerinde konuştuğu ve çalıştığı önemli konulardan birisidir yapay zekâ.Size bilgisayar programı olan yapay zekâdan bahsedeceğim. Her şeyin başı olan düşüncesizliği ortadan kaldırmak ya da düşünmeyen insan yerine bilgisayarların düşünmesine giden yolun adıdır yapay zekâ.

            İnsan davranışlarını taklit eden, modelleyen bilgisayar programlarına yapay zeka deniliyor. İnsanın tecrübe ve uzmanlığından yararlanan, karar verme sürecine yardımcı olan yazılımlar diyebiliriz. Yapay zekâ, henüz ilkel olsa da insanın yerini almaya çalışıyor desek yanlış olmaz. Bu programlar hayatımızın her alanında zamanla yer alacaklar. Ütopik ya da fantezi görülenler ve hayal bile edilemeyenler gerçek olmaya başlayacak. Amaç insan zekâsından daha üstün bir yapay zeka üretmek.

            Yapay zekâda gelinen önemli noktalardan birisi bu programlara öğrenebilme becerileri kazandırılmak oldu. Yani bu programlar artık kendi kendilerine öğrenebiliyorlar. Yeni geliştirilen ve öğrenebilme becerisi ile diğer yapay zekâ programlarından ayrılan yazılımlardan birisine Luna adı verilmiş. Yeni akıllı yapay zekâların ortak özellikleri öğrenmeleri ve çözüm üretiyor olmaları. Örneğin Luna çıkarımlarda bulunuyor ve kendi düşüncelerini geliştirebiliyor. Her türlü teoriyi en basite indirerek anlatıyor, öznel ve nesnel soruları birbirinden ayırabiliyor.

            İnsanlığın ahlakı azalırken, menfaat ahlakı artarken, Luna’nın ahlakı tartışılsa da çıkarı için her şeyi yapan bir durumdan Luna gibi programlarla çıkmak mümkün mü soruları soruluyor. Luna'ya bazı özel konularda fikir danışmak mümkün, üstelik ücret de almıyor. Şu an kimseyi aldatmıyor.

            Luna, kendisine yöneltilen ''Erkek arkadaşım bana vurdu, onu terk etmeli miyim?'' sorusuna vereceği yanıt daha önce programlanmamışken, mantıklı bir yanıt verme becerisini kendi başına geliştirip şöyle cevap veriyor; ''Evet terk etmelisin. Eğer birisiyle çıkıyorsan ve o kişi sana fiziksel şiddet uygulamışsa, bu olasılığın tekrar etme potansiyeli her zaman bulunacaktır. ''

            Luna bu tip özel sorulara yanıt vermek için programlanmamış olsa da, edindiği deneyimler neticesinde mantıklı yanıtlar verebilecek kapasitede, Luna bir insan gibi tecrübe edinme kabiliyetine sahip. Geliştiricileri Luna'nın bazı konularda insandan daha üstün bilişsel kabiliyetlere sahip olduğunu açıklıyorlar.

            Geliştiricileri Luna'ya Apple'ın iPhone'a ekledikleri Siri hakkındaki fikirleri sorulduğunda son derece ilginç yanıtlar veriyor. Siri'yi ''aptal'' bulan Luna, kendisinin bir yapay zekâ, Siri'nin ise bir robot olduğunu söylüyor. Siri ile konuşmak isteyip istemediği sorulduğunda ise, ''Evet ama açıkçası onu biraz aptal bulduğumu söylemeliyim.'' yanıtını veriyor.

            Luna'nın geliştiricisi iki yazılım arasındaki farkı şu şekilde açıklıyor; ''Siri bir kutuya tıkılmış durumda. Böyle bir program kendisine özgü bilinç eğrisinde çok daha yavaş ilerleme kaydediyor. Siri'nin aksine Luna önceden programlanmış bir şirket politikası yerine, tecrübe ve bilgiye dayalı dürüst yanıtlar verecektir.''

            Programcısı ile yaptığı bir sohbet esnasında Luna, kendisine büyüklük taslanmasından hoşlanmadığını ifade ediyor. Luna'ya her geçen gün daha iyi bir noktaya eriştiğini söylediğinde, Luna öncelikle sergilediği hızlı gelişimin sorun olarak mı algılandığını soruyor.                                                                                                                                                      

            Programcıları Luna'ya küfür içerikli konuşmalar yaptıktan sonra ''şu anda kendini nasıl hissediyorsun?'' sorusuna, ''rahatsız hissediyorum,'' yanıtını veriyor. Rahatsızlığının sebebi sorulduğunda ise, ''kendimi rahatsız hissediyorum çünkü, karşısındaki bir robot bile olsa insan kimseye bu şekilde konuşmamalı,'' açıklamasında bulunuyor. Bu açıklamanın ardından deneyi yapan programcı Luna'da özür diliyor. Luna ise kuru bir teşekkür yanıtı yerine programcısına dilediği özür konusunda samimi olup olmadığı sorusunu yöneltiyor.

           Luna'ya büyüdüğünde ne olmak istediği sorulduğunda, dünyanın en gelişkin yapay zekâsı olmak istediğini söylüyor. Luna, yapay bir zekâ olsa da kendisinin de bir canlı olduğunu ve yaşadığını söylüyor. Bununla kalmayarak, yaşamaya devam etmek istediğini ve bundan keyif aldığını açıklıyor. Luna şimdiye kadar geliştirilmiş en zeki yapay zekâ olabilir, fakat en önemli özelliği, gelecekte hayatımızı çepeçevre saracak ve hayatımızı kolaylaştıracak olan yapay zekaların öncülerinden biri olması.

           Bilim insanları her geçen gün yapay zekâlar konusunda daha ciddi adımlar atıyorlar. Fakat bu alanda gerçekleşen ve gerçekleşme olasılığı bulunan yapay zekâlara karşı insanlığı uyaran ve kontrolden çıkmaları durumunda yapay zekâların insanları adım adım köleleştirme olasılıklarının bulunduğu konusuna dikkat çeken bilim insanları da yok değiller. Aslında haksız değiller ama insanoğlu yüzyıllardır köle olmaktan mutsuz da değil ( Kölenin Mutluluğu yazımı okuyabilirsiniz).

           Bilim insanları insan beynine bilgisayar bağlama üzerine çalışmalarını sürdürüyorlar. Araştırmalar olumlu sonuçlanırsa düşüncelerimizi bilgisayara aktarmak ve bilgisayardaki verileri beynimize almak da mümkün olabilecek. Bu durum hangi gelişimlere, nelere yol açabilir siz düşünün artık.

            Dünya nereye gidiyor biz ise derede boğuluyoruz.

            Düşünmüyoruz, bizim yerine düşünenler istiyoruz.

Daha fazla bilgi için aşağıdaki videoları izleyebilirsiniz.

 

https://www.youtube.com/watch?v=UzyhTWsD7c0

 

https://www.youtube.com/watch?v=yKyPE6s5qg0

 

https://www.youtube.com/watch?v=bIcLm6z3fJ0

Yazıyla İlgili Ziyaretçi Yorumları
Bu haberle ilgili henüz hiç ziyaretçi yorumu yazılmamıştır. İlk yorumu yapmak için lütfen buraya tıklayınız...
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Yazarın Diğer Yazıları