Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
1953 YILINDA DİNAR İLE İLGİLİ BASINDA ÇIKAN BİR YAZI
Değerli Okurlar… Bu gün sizlerle 29.04.1953 tarihinde yayınlanan Vatan gazetesinin  “ VATAN Afyonkarahisar İlavesi “ adıyla yayınlanan bir yayından bahsetmek istiyorum. Vatan’ın Memleket Serisi adıyla yayınladığı bu gazetede ilçemiz Dinar ile alakalı bir fotoğraf ve genel bilgiler mevcuttur. Gazetenin 4.sayfasında “Günden güne gelişen ...
Haber Tarihi : 23-12-2013  

Değerli Okurlar…

Bu gün sizlerle 29.04.1953 tarihinde yayınlanan Vatan gazetesinin  “ VATAN Afyonkarahisar İlavesi “ adıyla yayınlanan bir yayından bahsetmek istiyorum.

Vatan’ın Memleket Serisi adıyla yayınladığı bu gazetede ilçemiz Dinar ile alakalı bir fotoğraf ve genel bilgiler mevcuttur.

Gazetenin 4.sayfasında “Günden güne gelişen Dinar’dan bir görünüş” alt yazısıyla verilen fotoğrafta evler , bir köprü ve bu köprüden eşekleriyle  geçen bir Dinar’lı görülmektedir.

DİNAR başlığı altında ise şu açıklama bölümüne yer verilmiştir.

“Şeker Fabrikasını Burdur’a kaptırdığı için Dinar çok üzgündür. Bununla beraber , kuvvetli bir pancar istihsal merkezi olan  bu şirin kaza sağlam bir iktisadiyata sahiptir.Şehir inkişaf halindedir.”

Yazının devamında kurulacak olan şeker fabrikasıyla ilgili olarak Dinar’ın son ana kadar Burdur ile mücadele ettiği ancak fabrikanın Burdur’da kurulmasına karar verildiğinden bahsedilerek Dinar’ın bu konuda haklı bir mücadele verdiği anlatılmıştır.

Yazıdan Dinar’da o tarihlerde  yılda 30-32 bin ton kadar pancar üretildiği , şeker fabrikası için gerekli olan su konusunda zengin olduğunu ayrıca yine şeker fabrikasında kullanılacak kireç taşı konusunda da Dinar’ın zengin kaynaklara sahip olduğu ifade edilmiştir.

Eğer şeker fabrikası Dinar’a kurulsaydı Dinar’da pancar üretimi 32 bin tondan 70 bin tona çıkarılacağı ayrıca 1100 üyeli  ve yarım milyon sermayeli “Pancar İstihsal Kooperatifi”nin de kurulduğu bilgisi verilmiştir.

Bu yazıdan öğreniyoruz ki bu tarihte Dinar’ımızda 250 den fazla ortağı olan bir Dokuma Kooperatifi de bulunmaktadır.

1952 yılında 1400 Kilowatt  enerji üreten bir hidro elektirik santrali yapıldığını ve bu santralden şehrin ihtiyacı karşılandıktan sonra “Keçiborlu Kükürt İşletmeleri”’nin enerji ihtiyacının da karşılandığı bilgisi verilmektedir.

Dinar’ın su probleminin olmadığı şehir şebekesi ile evlere su verildiği , kanalizasyon meselesinin de planlandığını ve halledileceğini , ilçede hummalı bir inşaat faaliyeti olduğunu ,belediyece ucuz ev yapımı için faaliyete geçildiği , bir yapı kooperatifi kurulduğu beyan edilen yazının son bölümünde ise şu bilgilere yer verilmiştir.

Dinar’ın 104 köyünün olduğu, Bunların 66 sında okul bulunduğu, ilçe merkezinde bir orta okul ,  bir ilk okul ve gezici köy kadınları kursu olduğu , 10 yataklı bir dispanserlik bulunduğu ve hastane yapımının başlamak üzere olduğu ifade edilmiştir.

Bu arada şu önemli bilgiden de bahsedilmiştir.

Kızılay’ın geçen yıl (1952) yurtta açtığı teberru toplama yarışında  Dinar ikinci gelmiştir.Bu sebeple vaat edilen hastanelerden birinsin Dinar’a  yapılması beklenmektedir.

Kazada altı doktor , iki dişçi , iki eczane bulunduğu bilgisiyle sona eren bu yazıyı sizlerle  dünün Dinar’ı ile bu günün Dinar’ının karşılaştırılmasına fırsat vermesi bakımından önemli gördüğüm için paylaştım.

Saygılarımla…


Haberle İlgili Ziyaretçi Yorumları
Bu haberle ilgili henüz hiç ziyaretçi yorumu yazılmamıştır. İlk yorumu yapmak için lütfen buraya tıklayınız...
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Bölüme Ait Diğer Haberler