Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
HALİL İBRAHİM BEREKETİ…
HALİL İBRAHİM BEREKETİ… Geçen gün yaşlı bir amca ile sohbet ederken konu unutulan değerlerimize geldi. Yaşlı amca; -Hocam sen hiç şimdilerde “Allah bereket versin “ diyene rastlıyor musun? Gerçekten bu soru bana "Allah bereket versin " v.b ifadeleri eskisi kadar sık duymadığımı hatırlattı. Asırlarca ecdadımızın kullandığı  ; “Bereket ...
Haber Tarihi : 20-01-2014  

HALİL İBRAHİM BEREKETİ…

Geçen gün yaşlı bir amca ile sohbet ederken konu unutulan değerlerimize geldi.

Yaşlı amca;

-Hocam sen hiç şimdilerde “Allah bereket versin “ diyene rastlıyor musun?

Gerçekten bu soru bana "Allah bereket versin " v.b ifadeleri eskisi kadar sık duymadığımı hatırlattı. Asırlarca ecdadımızın kullandığı  ; “Bereket versin “,  “Allah bereket versin “,  “Allah Halil İbrahim bereketi versin “ gibi o güzel duaların ve  temennilerin de  diğer çok sayıda güzel şeyler gibi unutulup gidecekleri kaygısına kapıldım.

" Halil İbrahim bereketi " konusunda aşağıdaki hikayeyi sizlerle paylaşayım dedim.

İşte hikaye.

Vaktiyle birbirini çok seven İki kardeş varmış. Büyüğü Halil , küçüğü ise İbrahim...

Halil, evli çocuklu. İbrahim ise bekârmış... Ortak bir tarlaları varmış iki kardeşin... Ne mahsul çıkarsa, iki pay ederlermiş. Bununla geçinip giderlermiş...

Bir yıl, yine harman yapmışlar buğdayı. İkiye ayırmışlar. İş kalmış taşımaya. Halil, bir teklif yapmış : İbrahim kardeşim; Ben gidip çuvalları getireyim. Sen buğdayı bekle. Peki, abi demiş İbrahim... Ve Halil gitmiş çuval getirmeye... .

O gidince, düşünmüş İbrahim: Abim evli, çocuklu. Daha çok buğday lazım onun evine Böyle demiş ve Kendi payından bir miktar atmış onunkine... Az sonra Halil çıkagelmiş. Haydi İbrahim. Demiş, önce sen doldur da taşı ambara. Peki abi. İbrahim, kendi yığınından bir çuval doldurup düşer yola.

 O gidince, Halil düşünür bu defa: Der ki: Çok şükür, ben evliyim, kurulu bir düzenim de var. Ama kardeşim bekâr. O daha çalışıp, para biriktirecek. Ev kurup evlenecek. Böyle düşünerek, Kendi payından atar onunkine birkaç kürek. Velhasıl, biri gittiğinde, öbürü, kendi payından atar onunkine.

Bu, böyle sürüp gider. Ama birbirlerinden habersizdirler. Nihayet akşam olur. Karanlık basar. Görürler ki, bitmiyor buğdaylar. Hatta azalmıyor bile. Hak teala bu hali çok beğenir. Buğdaylarına bir bereket verir, bir bereket verir ki...

Günlerce taşır iki kardeş, bitiremezler. Şaşarlar bu işe... Aksine çoğalır buğdayları. Dolar taşar ambarları. Bugün "Bereket" denilince, bu kardeşler akla gelir. Bu bereketin adı: Halil İbrahim bereketidir .

Saygılarımla. 20.01.2014


Haberle İlgili Ziyaretçi Yorumları

GELDİM

Kuru dam başına hasır serilmiş
Üç beş aşık toplanmış oturmuş
Dilleri bülbül olmuş ötüşmüş
O ötüşünüze merhaba demeye geldim
**************
Eğitimden geçermiş insanlığın yolu
Muhammet,e dayanır Ali dir onun kolu
Cehalete dur diyen Öğretmen oldumu
Eliniz öpülesi Öğretmenim öpmeye geldim
**************
Dinarım,da aşk ile kaynar pazarı
Okuyan okutan çalıp söyleyeni yazarı
Göz değmesin kimse etmesin nazarı
Kem gözleri hocam kör etmeye geldim
*************
Biliyorum Ramazan hocam bir başka
Yazdığı eserler hikayeler gitmezmi hoşa
Varsın gitsin anlamaz olsunlar boşa
Gönlümde sözlerini sır etmeye geldim
*************
Dirliğimiz bozulmasın olsun birlik
Koymuyalım aramıza girmesin ikilik
Aygün,ü Turgut,tan gelirse bir güzellik
Sizin hoş muhabbetinizle paylaşmaya geldim
************
23*01*2014 *SAYGILARIMLA* Yaşar Hocam ( 24-01-2014 / 18:28:38 )

Turgut Aygün

Kıymetli kardeşim yazını okudum.Anadolu kültürümüzde var olan bir değimin ne anlama geldiği hakkında bilgi edindim.Amaç bu tür degerleri toplum olarak özde kavrayıp gerçeklerden sapmamaktır.Eline diline sağlık diyorum.
Nobel ödülü almış olan Tarhçi bir fikir adamı ASURİ'ler için şöyle der:
Onları yutan,unutulma uçurumuna sürükleyen ve tarihten silinmelerine neden olan sebebi merak edenlere söyleyeyim.
''Zira onların şairleri yoktu.Evet,şair Hüma kuşu gibidir.Bütün bir cemiyeti,mabetleri,sarayları,yolları,meydanları bütün maddi ve manevi ağırlığı ile kanatları üstüne yerleştirir,havalanır,asırların tepesinden süzülüp geçer.''
Belki kendimizce şair bile değiliz ancak,gerçeklerden kaçmayacak kadar da cesuruz.
Bu site her yönüyle örnek olabilecek çok şeyler sergiliyor.Allah sizlerden razı olsun.Sayğılarımla. ( 20-01-2014 / 18:28:49 )

Dede Cihan
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Bölüme Ait Diğer Haberler