Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
TEMİZ BİR ÇEVREDE YAŞAMAK DİNAR’LININ HAKKI DEĞİL Mİ?
TEMİZ BİR ÇEVREDE YAŞAMAK DİNAR’LININ HAKKI DEĞİL Mİ? Değerli dostlar. Çok sayıda mesaj alıyoruz, mesajların önemli bir kısmı Dinar’ın temizliği ile (daha doğrusu temiz olmamasıyla)alakalı. Özellikle son dönemde dışarıda yaşayan ve tatil için Dinar’ımıza gelmiş olan hemşehrilerimiz bu problemi anlamakta zorluk çekmektedirler. Bir ...
Haber Tarihi : 08-08-2014  

TEMİZ BİR ÇEVREDE YAŞAMAK DİNAR’LININ HAKKI DEĞİL Mİ?

Değerli dostlar.

Çok sayıda mesaj alıyoruz, mesajların önemli bir kısmı Dinar’ın temizliği ile (daha doğrusu temiz olmamasıyla)alakalı. Özellikle son dönemde dışarıda yaşayan ve tatil için Dinar’ımıza gelmiş olan hemşehrilerimiz bu problemi anlamakta zorluk çekmektedirler.

Bir ilçenin temizliği, temiz bir çevreye sahip olması o ilçenin yaşanılır olması demektir. Bu yazımda ben ilçemizin çevre kirliğinin nedenlerinden bahsetmek istiyorum. Öncelikle çevreyi kimlerin hangi kirleticilerle kirlettiği konusunu yazacağım. Bu konuda maksadım kimseyi veya hiçbir gurubu suçlamak değildir.

 Amacım bu konuda dikkat çekmek ve tüm Dinar’da yaşayanları bu konuda düşünmeye davet etmektir.

Yazıyı iki bölüm olarak düşündüm. Bu ilk bölümde herkesin her gün gördüğü çaresizce veya kayıtsızca bakıp geçtiğimiz çevre kirliliği konusunda kirletenleri yazacağım.

İkinci bölümde ise neler yapılması gerektiği konusunda eminim ki, sizlerinde düşündüğü çözüm yollarından bahsedeceğim.

Çevremiz neden kirli?  Çevremizi kirleten kirleticiler nelerdir?

1-Öncelikle halkımızda temizlik konusunda özelikle çevre temizliği konusunda bir şuur eksikliği var. Evinde temizlik konusunda titizlenen vatandaş, iş çevrenin temiz tutulmasına geldiğinde aynı titizliği göstermemektedir.

2-Özelikle fazla bahsedilmeyen ancak temizlik hizmetlerini yetersiz kılan bir problemimiz var… Dinar nüfusuna göre yüzölçümünü, yani yerleşim alanını çok fazla genişletti. Bu genişleme temizlik hizmetlerini zorlaştıran bir unsur oldu.

3-Özellikle deprem sonrası yapılan afet konutlarının çevresinde tapu kaydı bloklara verilmeyen çok geniş alanlar oluştu. Blok sakinleri bahçe duvarlarını yaparken bu alanlar genellikle yol ile bloklar arasında boş alan olarak kaldı. Bu alanların sadece yabancı otlarının temizlenmesi bile düzenli olarak yapılamamaktadır. Bu alanlar otlarla ve atılan veya  rüzgarın sürüklediği poşet artıklarıyla gerçekten çevre kirliliğinde en göze çarpan kirlilik görüntülerini oluşturmaktadırlar.

4-Başka şehirlerde sağlıklı bir çevre için aranıp da bulunmayan akarsular maalesef ilçemizde çevre kirliliği konusunda tabiri caiz ise baş belası olmaktadır.

Bazı günler İncirli’den başlayarak Karaköprü’ye kadar Düden’den gelen ve daha  sonra  Suçıkan ve HES çıkışı sularında  katıldığı Büyük  Menderesi  gezmekteyim.

Bir Dinarlı olarak Büyük menderese atılan atık malzemelerinden utanmaktayım. Bu malzemeler arasında aklınıza ne gelirse hatta aklınız gelemeyecek kadar çeşitli atıklara rastlamak mümkündür.

Hurda otomobil lastikleri, eski karyolalar, eski divanlar, eski yataklar, ayakkabılar, giysiler, plastik petler, kutular, bebek bezleri  vs.vs…

Salı Pazarı sırasında Menderes’e fora edilen sebze pazarı atıkları ise cabası.

Hatta bir dostum bir vatandaşın ahırından çıkan hayvan gübresini her sabah el arabasıyla Menderes’e döktüğünden bahsetmişti.

5- İnanılacak gibi değil ama, temizliği sağlamak için sokak ve caddelerin belli yerlerine konulan çöp konteynırları  ve çöp bidonlarının kendileri çevreyi kirletir hale gelmiştir. Vatandaş çöpünü konteynır- ın içine dökmek yerine kenarına dökmektedir. Düzenli ve sık aralıklarla alınamadığı zaman o bölge çöplük gibi olmaktadır. Dönüşüm için atık toplayan kişilerde konteynıra atılan çöpleri deşerek çöplerin çevreye yayılmasına sebep olmaktadırlar.

5- Çarşı içinde esnaflarımız hacimli atıklarını kendi işyerlerine en yakın çöp konteynırın çevresine bırakıp gitmektedirler. Özellik kedi ve köpeklere yiyecek olabilecek kasap ve tavukçu esnafı atıkları bu hayvanlar tarafından çöpten alınarak çevreye dağıtılmaktadır.

Yine esnafımız yolun kenarlarından akıp giden o güzelim temiz arık sularına her türlü atıklarını atmaktadırlar. Tabii akan su kir tutmaz ya…

Halbuki bu sular kirlenerek ulaştıkları, karıştıkları Büyük Menderesin kirliliğine katkı sağlamaktadırlar.

6- Çevre kirliliğinde göze batan bir unsur da, inşaat atıklarıdır. İnşaat sonrası  atıklar genellikle yine çöp konteynırlarının çevresine veya ilçenin hemen yakın çevresinde buluna bağ, bahçe, tarla kenarlarına yada tarla yollarına dökülmektedir. Veya Dinar girişinde ana yolun kenarına dökülerek İlçemize gelenlere böyle bir görüntü ile hoş geldiniz denilmektedir.

Saygılarımla.08.08.2014 -DİNAR


Haberle İlgili Ziyaretçi Yorumları

Bu kapsamda yazılar,yazanların sayısı artırılarak kamuoyu oluşturulabilir.Kuvveden fiile geçmek dleğiyle. ( 17-10-2014 / 17:39:28 )

Nevzat Ceylan

nasibin de varsa karıncadan bile alırsın ders..nasibinde yoksa bütün cihan önüne serilse sana ters.bize temizlik ters gardaş ( 01-09-2014 / 18:46:47 )

Ogün Sezen
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Bölüme Ait Diğer Haberler