Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
HALKEVİ DERGİLERİ VE DİNAR
HALKEVİ DERGİLERİ VE DİNAR Değerli Dostlar; Köşe yazılarımın geciktiğinin farkındayım. Bu gecikmenin nedeni tamamen şahsımla alakalıdır. Bu konuda beni yazı yazmam konusunda uyaran tüm dostlarıma teşekkür ediyorum. İnşallah daha sık değişen köşe yazılarımla birlikte olacağız. Değerli dostlar, geçmiş yıllarda Isparta Halkevi tarafından 12 cilt olarak yayımlanan  “ ...
Haber Tarihi : 26-04-2015  

HALKEVİ DERGİLERİ VE DİNAR

Değerli Dostlar;

Köşe yazılarımın geciktiğinin farkındayım. Bu gecikmenin nedeni tamamen şahsımla alakalıdır. Bu konuda beni yazı yazmam konusunda uyaran tüm dostlarıma teşekkür ediyorum. İnşallah daha sık değişen köşe yazılarımla birlikte olacağız.

Değerli dostlar, geçmiş yıllarda Isparta Halkevi tarafından 12 cilt olarak yayımlanan  “ Ün dergisi “ ni taramıştım. Yakın zamanda da Afyonda Halkevi tarafından yayımlanan “Taşpınar Dergisini “ taramaya başladım.

Bu dergilerin bizi ilgilendiren tarafı, her iki dergide de İlçemiz Dinar ile alakalı 1930-1960 lı yıllarda yazıya alınmış bilgilerin bulunmasıdır.

Afyonda Halkevi yayınları olarak çıkarılan “ Taşpınar Dergisi” nin, ilk sayısı 19 Birinci Teşrin 1932 tarihinde yayınlanmıştır. Bu dergi Ekim 1948 e kadar 159 sayı yayımlanmıştır.

Dergi bu ilk yayın serüveninin arkasından ;

Ağustos 1963 tarihi ile, Haziran 1964 tarihleri arasında 14 sayı, Eylül 1964 ile Haziran 1966 tarihleri arasında 7 sayı daha yayımlanarak yayımlarına son vermiştir. Bu gün yine Afyonkarahisar belediyesi tarafından yayımlanmaya başlayan dergi yine “ Taşpınar adıyla çıkmaktadır.

Değerli dostlar bu bilgilerden sonra size “Taşpınar dergisi” de yayımlanmış Dinar ile alakalı bir yazıyı dergideki yazıldığı şekliyle aynen paylaşıyorum.( Yazı19 Aralık 1934 tarihli cilt 3 ve26 sayılı dergiden alınmıştır.) Saygılarımla.

Yurt Araştırmaları :

ELEKTİRİKLEŞME SAVAŞINDA DINAR. Süleyman Hilmi.

Yurdumuzun şimdiye kadar yazık olup giden su güçlerinden ıssılanınıya başlanacağını, Antalya, Erzurum çağlayanlarından elektirik elde etmek için Sümer Bank tarafından araştırmalara başlandıhını gazetelerde okuduk. İkinci beş senelik ekonomi iş kılavuzu ( program ) en değerli iş olarak yurdun elektirikleşmesini göz önünde tutmaktadır. Belki şimdiye kadar kimsenin düşünmediği büyük bir su göçü kaynağını göz önüne koymak isterim Ökonomi Bakanlığının gözüne çarpar ve yurdumun bu boşa giden güçleri işlenirse ne mutlu bana ... Büyük Menderes ırmağının kaynaktan hep Dinarın yanı başından çıkmaktadır. Denizden 1000 metre yüksekte bulunan Çapalı gölünün beslediği bu kaynaklar kış yaz ne eksilir ne artarlar. Bir teviye çaglar dururlar. Hem de oldukça yüksekten çıkarlar. Onun için Dinardaki bu kaynaklara, su güçlerine bir değer vermek Türkiye Cumurluğuna pek yaraşık alır. Dinar'da fışkıran belli başlı kaynaklar şunlardır:

1 — Su çıkan, 2 — Arap Işık göl ve pınar:, 3 — Düden 4 — Ilıca bu dört kaynağı gözden geçirirsek işin değeri anlaşılacaktır.

 I — Su çıkan : Dinarın bir kilometre doğusunda Afyon şosasının yanı başında çıkan bu büyük pınar hemende bir ırmak sayılabilir. Kayalarınn arasından köpüre köpüre çağlıyan Suçıkan Menderes ırmağının yatağına girinceye kadar 80 değirmen taşı 2 Un fabrikası, 1 elektirik fabrikası çevirir, hem de döküle saçıla... Bu su Dinar’ı  bir değirmen ve su kendi (kasabası) yapmaktadır.

2 — Arap Işıkpınar ve gölü: Dinar'ın iki, üç kilometre Kıble doğusunda dağlar arasındadır. Menderes ırmağının yatağından 90 metre yüksekte olan bu göl coşkun bir kaynak ile beslenmekte ve taşmaktadır. Fakat değer verilecek yönü (ciheti) şu ki bu gölün suları tepelerin altından gizli yollardan geçerek Dinar’ın yakınında alçakta çıkması ve hiç bir işe yaramadan yazık olup gitmesidir. Gizli yollara sığmayan suların artığı Dikici köyüne doğru akmakta, bir iki değirmen çevirmektedir.

3 — Düden : Arap Işık gölünün yer altından geçen ayağıdır.

4 — İlıca : Dinar'ın poyrazında iki kemerden çıkan bu kaynağın suyu bir değirmenlik olduğundan o denlü değer vermeye yaramaz. öz olarak deye bilirim ki Arap Işık ve su çıkan birleştirilirse çok büyük bir elektirik gücü elde edilmiş olur. Ne yazıkki Afyonumuzu aydınlatmak için kurulan elektirik fabrikasını kuranlar bu değerli kaynaklardan ıssılanmadılar. Umarım ki bundan böyle Burdur, Isparta, Afyon hatta Sandıklı bile ucuz elektiriklerini Dinardan edinmek yoluna gideceklerdir. Hiç olmazsa Ökonomi bakanlığınca bir iki işevi [Fabrika] kurulsa…


Haberle İlgili Ziyaretçi Yorumları
Bu haberle ilgili henüz hiç ziyaretçi yorumu yazılmamıştır. İlk yorumu yapmak için lütfen buraya tıklayınız...
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Bölüme Ait Diğer Haberler