Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
AHLAKSIZLIK- DOĞAL AFETLER
AHLAKSIZLIK- DOĞAL AFETLER Bir doğal afet olduğunda afetin neden olduğuna dair çeşitli dedikodular üretilir. Deprem, sel gibi afet geçiren yerlerle ilgili ciddi ciddi bu yargılar konuşulur ve de taraftar da bulur. 1995 Dinar depremi sonrasında, halk arasında çok konuşulan depremle ilgili, depremin neden olduğuyla ilgili Dinar dışında yaşayanların ileri sürdüğü ...
Haber Tarihi : 25-08-2015  

AHLAKSIZLIK- DOĞAL AFETLER

Bir doğal afet olduğunda afetin neden olduğuna dair çeşitli dedikodular üretilir. Deprem, sel gibi afet geçiren yerlerle ilgili ciddi ciddi bu yargılar konuşulur ve de taraftar da bulur.

1995 Dinar depremi sonrasında, halk arasında çok konuşulan depremle ilgili, depremin neden olduğuyla ilgili Dinar dışında yaşayanların ileri sürdüğü bir yargı vardı.

“Dinar’da toplum bozulduğu için, yaygınlaşan faizciliğin bir sonucu olarak deprem oldu”.

Bu yargı konusunda deprem geçiren Dinar halkı ne cevap vereceğini bilemez duruma düşmüştü. Savunma düz mantıkla yapılıyor ve bu yargıya karşı verilen cevap genellikle şu cümleler oluyordu.

“Depremi ahlaksızlığımızdan, faizciliğimizden geçirdikse,  ahlaksızlık ve faizcilik sadece Dinar’da mı vardı, eğer afetin nedeni bunlarsa Türkiye’de çok sayıda şehir yerle bir olmalıydı”.

Bu iddialar ve savunmalar uzun bir süre Dinar halkının gündemindeydi.

Aradan 20 yıl geçmiş olmasına rağmen bunları yazmamın sebebi, Artvin’de yaşanan ve sekiz vatandaşın ölümüne yol açan sel felaketi sonucunda yine afet ile  ilgili benzer ilişkilerin kurulduğunu görmüş olmadır.

Sel felaketinin ardından, sosyal medyada ve gazetelere yansıyan, Doç. Dr Arif Çam adına açılmış bir hesaptan, "sel deprem vb gibi durumlar toplumların ahlak yozlaşması sebebiyle vuku bulur...Hopalı kardeşlerimizin bu durumdan ders alması dileklerimle" denildi.

Sel felaketi geçiren vatandaşlarımıza geçmiş olsun, ölenlere Allah’tan rahmet diliyorum.

Bu tür iddiaları ortaya atan zavallılara ise ne diyelim ki, Allah islah etsin demekten başka…


Haberle İlgili Ziyaretçi Yorumları

Halkımız cahil olduğu müddetce,bu tür örümcek beyinli sözde aydın geçinen doçentler daha çok taraftar bulur.Allah bu memleketi bu tür bozuk zihniyetten korusun. ( 27-08-2015 / 15:14:01 )

Nuri Aygündüz
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Bölüme Ait Diğer Haberler