Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
BİR HASTANIN SON İSTEĞİ
BİR HASTANIN SON İSTEĞİ Memur dahili telefonla Müdür Bey’i arayarak; Müdürüm İstanbul’dan birileri arıyor, eski öğrencilerden birisinin ailesiymiş sizinle görüşmek istiyorlar. Dedi. Müdür telefonun bağlanmasını istedi. Telefonda arayan bir bayandı. Bayan ailesinin uzun yıllar öncesinde babalarının memuriyeti nedeniyle ...
Haber Tarihi : 05-05-2016  

BİR HASTANIN SON İSTEĞİ

Memur dahili telefonla Müdür Bey’i arayarak;

  • Müdürüm İstanbul’dan birileri arıyor, eski öğrencilerden birisinin ailesiymiş sizinle görüşmek istiyorlar. Dedi.

Müdür telefonun bağlanmasını istedi. Telefonda arayan bir bayandı. Bayan ailesinin uzun yıllar öncesinde babalarının memuriyeti nedeniyle Dinar’da iki üç yıl kaldığını. Abisinin bu süre içerisinde Dinar Ortaokulunda okuduğunu, şu anda abisinin çok ağır bir hastalıkla boğuştuğunu, sürekli olarak yıllar önce Dinar Ortaokulunda aynı sınıfta okuduğu arkadaşlarından bazılarının ismini söyleyerek, arkadaşlarıyla görüşmek istediğini söyledi.

Müdür hasta olan eski öğrencinin adını soyadını sorduktan sonra, Dinar Ortaokulunda hangi yıllarda okuduğunu öğrendi. Ayrıca hastanın adlarını ifade ettikleri sınıf arkadaşlarının kimler olduğunu sorarak notlar aldı. Telefon numarasını da alarak kendilerine döneceğini ifade ederek telefonu kapattı.

Müdür bu insani istek karşısında nasıl yardımcı olabileceğini düşünerek, arşivden yaklaşık elli yıl öncesine ait defterleri istedi.

Bir süre sonra not aldığı yıllara ait sınıfın bilgilerine ulaştı. Önce hasta olan eski öğrencinin adını soyadını buldu. Gerçekten beyan edilen yıllarda kayıtlara ulaşmış olmak Müdürü keyiflendirdi. Aynı sınıf öğrencilerinin ad ve soyadlarını araştırarak, hastanın beyan ettiği bir isme ulaştı. Ama soyadı hastanın söylediği soyadından farklıydı. Hastanın yıllar sonra adını hatırlamış ancak soyadını karıştırmış olabileceğini düşündü. Aynı zamanda bu sınıfta okuyan ve halen yaşayan tanıdık birisinin olup olmadığını özenle araştırdı. Maalesef yaklaşık elli yıl önce bu sınıfta okuyan öğrencilerden Dinar’da oturan tanıdık bir isme rastlayamadı. Herhalde bir kısmı vefat etmiş, bir kısmı da Dinar’dan ayrılmış olmalı diye düşündü.

Araştırmasını bitiren Müdür, aileyi aradığında ne diyeceğini düşündü. Hastanın sınıf arkadaşlarıyla görüşme isteğini karşılayamamaktan dolayı büyük bir eksiklik hissetti.

Ama bir çözüm bulmuştu. Telefonu çevirdiğinde, telefona daha önce görüştüğü bayan çıktı. Müdür bayana önce hastanın sağlık durumunu sordu. Hastanın çok ağır hasta olduğu cevabını aldı. Telefonla görüşüp görüşemeyeceğini sorduğunda hastanın telefonda görüşebileceği cevabını aldı. Müdür yaptığı araştırmayla ilgili kısa bir bilgi verdikten sonra, şu anda hastanın görüşebileceği bir sınıf arkadaşını bulamayacaklarını anlattı. Kendisinin düşündüğü çözümü anlattı. Müdür hastanın adını hatırlayıp soyadını hatırlamadığı arkadaşıymış gibi hastayla görüşebileceğini söylediğinde bayan bu öneriyi hemen kabul etti. Önemli olan hasta yatağındaki abisinin bir yerde son arzusunu yerine getirmekti.

Müdür not aldığı yılları sınıf ve şubeleri ve birkaç öğrencinin ad ve soyadlarına bir daha göz attıktan sonra bayana görüşmeye hazır olduğunu söyledi. Bayan telefonu hasta abisine verirken yüksek sesle konuşuyordu. Konuştuklarını Müdür Bey’de telefonda rahatça duyuyordu.

  • Abi bak ben seni kiminle görüştüreceğim. Hani sen Dinar Ortaokulundaki sınıf arkadaşınlagörüşmek istiyordun ya, ben arkadaşına ulaştım seninle görüşmek istiyor.

Telefon el değiştirdi Müdür Bey; Hastanın adını soyadını yüksek sesle söyledikten sonra kendisini onun hatırladığı ad ve soyadını söyleyerek tanıttı. Hasta kısık sesiyle;

  • Sizleri okulumuzu ve Dinar’ı çok özledim. O günler hayatımın en güzel günleriydi.

Dedikten sonra birkaç ad sayarak onların nasıl olduklarını sordu. Bir öğretmen adını söyledi, ama arkasını getiremedi.

Müdür hiçbir şey diyemedi. Birkaç dakika sessizlikten sonra, telefonda yine bayanın sesi geldi.

  • Müdür bey, sağ olun abimi uzun süredir bu kadar mutlu görmemiştik.Yatağında hala arkadaşlarının adlarını sıralıyor.

Uzun uzun teşekkür ifadeleri sonunda telefonu karşılıklı saygı sözleriyle kapattılar.

Müdür Bey, bu aileden bir kere daha telefon gelir diye ummuştu ama gelmedi. O’da cesaret edip telefon açarak akibeti öğrenmekten korktu.


Haberle İlgili Ziyaretçi Yorumları
Bu haberle ilgili henüz hiç ziyaretçi yorumu yazılmamıştır. İlk yorumu yapmak için lütfen buraya tıklayınız...
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Bölüme Ait Diğer Haberler