Dinar Haberleri Websitesine Hoşgeldiniz.
UNUTULAN, ÖZLEDİĞİMİZ VE KAYBETTİKLERİMİZ  5
UNUTULAN, ÖZLEDİĞİMİZ VE KAYBETTİKLERİMİZ  5 DÜN GÜRCANLAR UN FABRİKASI 1953/ BUGÜN ZOBALILAR UN FABRİKASI  Dinara 1917 yılında kadı olarak gelen Ali Niyazi Bey(Gürcan’ın ilgili bölümde tafsilatıyla bilgi verilmiştir. Dinara yerleşmiş oğulları Osman Gürcan( 1900–1979) ve Mehmet Gürcan (1912–1987) zahirecilik olarak başladıkları ...
Haber Tarihi : 22-02-2017  

UNUTULAN, ÖZLEDİĞİMİZ VE KAYBETTİKLERİMİZ  5

DÜN GÜRCANLAR UN FABRİKASI 1953/ BUGÜN ZOBALILAR UN FABRİKASI

 Dinara 1917 yılında kadı olarak gelen Ali Niyazi Bey(Gürcan’ın ilgili bölümde tafsilatıyla bilgi verilmiştir. Dinara yerleşmiş oğulları Osman Gürcan( 1900–1979) ve Mehmet Gürcan (1912–1987) zahirecilik olarak başladıkları ticaret hayatlarına bur un fabrikası yaptırıp devam etmişlerdir. Fabrika Alman usta Hans ve montör Peter Klavs tarafından yapılmıştır. Babasının ve amcasının yanında yetişen Nedret Gürcan fabrikanın bir beyni haline gelmiş amcasının ve babasının ölümünden sonra fabrikayı bir şirket haline dönüştürerek yönetimini sürdürmüş. Dinar depreminden sonra fabrika bir hasar görmemiş ancak oturdukları evin hasar görmesi ve bazı sebepler nedeniyle fabrikayı ve evlerini satarak göç etmişlerdir.

Fabrika 2000 yılından sonra işletmecisi Zobalı Kardeşler olarak üretime devam etmeye başlamıştır. Dinarın ayakta kalan tek un fabrikasıdır.


Haberle İlgili Ziyaretçi Yorumları
Bu haberle ilgili henüz hiç ziyaretçi yorumu yazılmamıştır. İlk yorumu yapmak için lütfen buraya tıklayınız...
  Ziyaretçi Yorumu
 
Bu Bölüme Ait Diğer Haberler